PAP/Rynek Zdrowia | 09-01-2019 12:55

Debata "Wspólnie dla Zdrowia" - tym razem o kadrach i płacach

Problem kadr w służbie zdrowia, nowe zawody medyczne, a także wynagrodzenie - na te tematy będą rozmawiać uczestnicy kolejnej debaty "Wspólnie dla Zdrowia", która odbędzie się 17 stycznia w Lublinie.

Podczas spotkania będą omawiane przede wszystkim zasady kształcenia przeddyplomowego i podyplomowego, nowe zawody medyczne oraz wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Fot. Archiwum

Prof. Tomasz Hryniewicki, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie, członek prezydium Rady Społecznej Debaty Wspólnie dla Zdrowia wyjaśnił, że podczas spotkania będą omawiane przede wszystkim zasady kształcenia przeddyplomowego i podyplomowego, nowe zawody medyczne oraz wynagrodzenia w ochronie zdrowia.

- Chcemy opracować założenia dotyczące systemu opieki zdrowotnej, które będą brały pod uwagę wieloletnią perspektywę. Mamy nadzieję, że propozycje, które przedstawimy ministrowi zdrowia, będą szerzej akceptowane i nie zostaną zmienione przez następnych szefów resortu - powiedział prof. Hryniewicki.

Mówiąc o problemach związanych z brakiem kard medycznych, profesor zwrócił uwagę, że w związku z wejściem w życie nowych norm zatrudnienia pielęgniarek, dyrektorzy wielu szpitali dopasowują liczbę łóżek do posiadanej liczby personelu pielęgniarskiego.

- I okazuje się, że wiele łóżek można zlikwidować i to bez żadnej szkody dla pacjentów - ocenił.

Wskazał, że jedną z możliwości poprawy sytuacji kadrowej jest wprowadzenie hospitalizacji jednodniowej oraz szersze wykorzystanie opieki ambulatoryjnej.

- Takie rozwiązania realizujemy w Instytucie Kardiologii. To powoduje, że zapotrzebowanie na łóżka i opiekę pielęgniarską jest znacznie mniejsze. Pacjenci powinni wiedzieć, że szpital jest absolutną ostatecznością i powinien być zarezerwowany jedynie dla najciężej chorych - wyjaśnił.

Kolejnym sposobem na poprawę sytuacji kadrowej w systemie opieki zdrowotnej jest wprowadzenie nowych zawodów medycznych.

- Jeśli zakładamy, że lekarze, którzy już mają wyższe wynagrodzenia, będą zarabiali jeszcze lepiej, to musimy zdać sobie sprawę z tego, że ich praca będzie coraz droższa - tak, jak to jest na świecie. Dlatego warto tę pracę oszczędzać, pomóc lekarzowi w wykonywaniu obowiązków. Może to uczynić np. asystent medyczny, który wyręczy go w czynnościach biurokratycznych - wskazał prof. Hryniewicki.