Dariusz Dziełak: wśród zakażonych koronawirusem personel medyczny stanowi 17 proc.

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2020 10:31

To nie 17 proc. personelu medycznego w Polsce jest zakażone koronawirusem,  ale wśród wszystkich zakażonych personel stanowi 17 proc. - podkreśla Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Analiz i Innowacji w Centrali NFZ.

Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Analiz i Innowacji w Centrali NFZ; FOT. PTWP

Dziełak zwraca uwagę na Twitterze, aby nie mylić tych danych, bo to nie to samo, a nawet zupełnie coś innego. Jak zwrócił uwagę, takie błędne dane pojawiają się w medialnej przestrzeni. 

Jak już pisaliśmy wcześniej dr Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w mediach społecznościowych zwracał uwagę, że jeśli to prawda, że 461 pracowników medycznych jest zakażonych SARS-2, to stanowi ponad 17 proc. wszystkich wykrytych zakażeń to oznacza, że mamy jeden z najwyższych odsetków w Europie.

Taką liczbę zakażonych pracowników służby zdrowia w czwartek (2 kwietnia)  podał Główny Inspektorat Sanitarny. 

Według informacji podanych w przywołanym wcześniej komunikacie GIS, liczba osób wśród personelu medycznego przebywająca w kwarantannie domowej to - według stanu na czwartek - 4 391, zaś w kwarantannie zbiorowej - 186 osób. Łącznie kwarantanną objęte jest więc 4 577 osób personelu medycznego.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum