Dania nie chce szczepionki Johnson&Johnson. Polska odkupi te dawki?

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP05 maja 2021 11:33

Premier Mateusz Morawiecki złożył Danii propozycję odkupienia przez Polskę niewykorzystanych szczepionek firmy Johnson&Johnson - ustalił portal Polsatnews.pl.

Dania nie chce szczepionki Johnson&Johnson. Polska odkupi te dawki?
Szczepionki Johnson&Johnson. Polska odkupi je od Danii? Fot. Shutterstock
  • Premier Morawiecki: Gdyby Dania zdecydowała się na odsprzedaż części swoich zapasów, Polska jest gotowa odkupić te szczepionki
  • Premier wyraził nadzieję, że jego propozycja spotka się z zainteresowaniem premier Danii
  • Dania poinformowała o wykluczeniu szczepionki J&J z programu szczepień przeciwko COVID-19. Wcześniej władze duńskie ogłosiły, że rezygnują ze stosowania szczepionki AstraZeneka

Premier Mateusz Morawiecki napisał we wtorek (4 maja) list do premier Danii Mette Frederiksen, w którym złożył propozycję odkupienia niewykorzystanych przez Danię szczepionek firmy Johnson&Johnson przeciw COVID-19 - wynika z informacji portal.

Polska gotowa odkupić szczepionki Johnson&Johnson

Portal miał dotrzeć do krótkiego listu premiera, datowanego na 4 maja. Szef rządu przypomina w nim, że jesteśmy w "kluczowym momencie walki z pandemią", a Dania i Polska "od lat współpracują na szczeblu politycznym, gospodarczym, naukowym i kulturalnym".

"Również trudny czas pandemii umocnił nasze więzi" - stwierdził Morawiecki. Podkreślił przy tym, że "w Polsce ogromną wagę przykładamy do programu szczepień".

"Polacy pozytywnie podchodzą do szczepień, a coraz więcej moich rodaków korzysta z ochrony, którą dają szczepionki. W ostatnich dniach odnotowałem informację, że Dania zdecydowała się wycofać wprowadzenie szczepionki Johnson&Johnson do obrotu na rodzimym rynku. Gdyby Dania zdecydowała się na odsprzedaż części swoich zapasów, Polska jest gotowa odkupić te szczepionki. Dla Polski i Polaków byłoby to coś więcej niż wzajemne korzystna transakcja. Oznaczałoby to gest solidarności wzmacniającej nasze partnerstwo" - napisał w liście, cytowanym przez portal Polsatnews.pl, Morawiecki.

Polska szuka możliwości zwiększenia dostaw szczepionek

Premier wyraził nadzieję, że jego propozycja spotka się z zainteresowaniem premier Danii.

"Wierzę, że moja propozycja spotka się z Pani zainteresowaniem i już wkrótce nasze wspólne wysiłki pozwolą przezwyciężyć pandemię i jej skutki, a z tego trudnego czasu wyjdziemy wszyscy silniejsi i lepiej przygotowani na wyzwania przyszłości" - zaznaczył Morawiecki.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z polsatnews.pl ocenił, że "Polska od samego początku podejmuje działania na poziomie Unii Europejskiej dotyczące zwiększenia dostaw szczepionek. Jednocześnie szukamy innych możliwości, aby ten proces mógł być przyspieszony".

Dania poinformowała o wykluczeniu szczepionki J&J z programu szczepień przeciwko COVID-19. Wcześniej władze duńskie ogłosiły, że rezygnują ze stosowania szczepionki AstraZeneka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum