DGP: rodzice uczniów niebawem dostaną ostrzeżenie od GIS dotyczące e-papierosów

Autor: PAP, IB/Rynek Zdrowia • • 16 września 2019 09:05

Główny Inspektor Sanitarny jeszcze w tym tygodniu ostrzeże rodziców przed elektronicznymi papierosami, które wchodzą do szkół - pisze w poniedziałek (16 września) "Dziennik Gazeta Prawna".

DGP: rodzice uczniów niebawem dostaną ostrzeżenie od GIS dotyczące e-papierosów
FOT. Mike Mozart of The Toy Channel (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

- W tym tygodniu do dzienników elektronicznych polskich uczniów trafi list głównego inspektora sanitarnego na temat zagrożeń związanych z paleniem e-papierosów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Według gazety z listu tego rodzice będą mogli się dowiedzieć, czym jest tzw. wapowanie i jakie niesie ryzyko.

"Tymczasem Jerome Adams, który odpowiada za politykę administracji Donalda Trumpa w zakresie zdrowia publicznego apeluje, byśmy nie popełnili amerykańskich błędów w tej sprawie" - czytamy w dzienniku. "Należy się zastanowić, czy nie zakazać smakowych e-papierosów" - mówi Adams, cytowany w gazecie.

- Będzie to pierwsze ostrzeżenie dla rodziców przed e-papierosami, jakie zdecydował się wydać GIS. Kolejnym etapem tej akcji mają być lekcje, podczas których uczniowie będą edukowani w zakresie zagrożeń związanych z e-papierosami - mówił Rynkowi Zdrowia 7 września Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.

Dodał, że przyczyną, dla której GIS podejmuje obecnie ten temat jest fakt, iż marketing producentów elektronicznych papierosów skierowany jest przede wszystkim do młodzieży.

- Dodatkowo pojawia się coraz więcej doniesień naukowych obalających tezę o nieszkodliwości, czy też znikomej szkodliwości wapowania. Do organizmu podawana jest przecież nikotyna, a podgrzewanie może wpływać na stopień jej wchłaniania. Są również informacje o chorobach płuc u osób wapujących. Należy także brać pod uwagę możliwość dodawania do liquidów substancji psychoaktywnych, np. dopalaczy. Powodów do niepokoju jest wiele, dlatego przed e-papierosami należy ostrzegać i budować społeczną świadomość zagrożeń. Tym bardziej, że w przypadku ludzi młodych wapowanie jest niczym innym jak furtką do palenia tradycyjnych papierosów - ocenił rzecznik GIS.

Czytaj też: GIS ostrzega rodziców: marketing producentów e-papierosów skierowany jest głównie do młodzieży

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum