×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Czy zmniejszenie dostaw AstraZeneca wpłynie na harmonogram szczepień?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Rynek Zdrowia   • 20 kwietnia 2021 10:31

- Mamy zarezerwowane szczepionki na podanie drugich dawek - to jest kwestia, którą podnosimy od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień - podał Michał Dworczyk.

Czy zmniejszenie dostaw AstraZeneca wpłynie na harmonogram szczepień?
Michał Dworczyk zapewnił, że zmniejszenie dostaw AstraZeneca nie powinno wpłynąć na harmonogram szczepień. Fot. Adam Guz/KPRM

Podczas wtorkowej (20 kwietnia) konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przypomniał, że AstraZeneca zapowiedziała zmniejszenie dostaw szczepionki do Polski - zamiast 268 tysięcy szczepionek tej firmy dojedzie 67 tysięcy. Niestety, w kolejnych tygodniach sytuacja może wyglądać podobnie.

Jest rezerwacja na drugą dawkę szczepień

Dworczyk zapewnił, że czynione jest wszystko, żeby sytuacja ta nie wpłynęła na tempo i harmonogram Narodowego Programu Szczepień.

- Mamy zarezerwowane szczepionki na podanie drugich dawek - to jest kwestia, którą podnosimy od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, że sprawą nadrzędną jest bezpieczeństwo pacjentów, a w konsekwencji zawsze utrzymujemy pewien zapas szczepionek po to, żeby szczepionkę w drugim terminie podać sytuacji takiej jak ta, kiedy producent nie dostarcza nam dostawy albo dostawa do Polski trafia w sposób bardzo ograniczony - wyjaśnił odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Nie powinno to wpłynąć na nasz harmonogram

Dodał, że jeżeli chodzi o zaplanowane szczepienia, to ''będziemy starali się zastąpić szczepionkę AstraZeneca zaplanowaną w tych dostawach innymi szczepionkami''.

- Na ten moment nie powinno to wpłynąć na nasze plany i harmonogram szczepień, które państwu prezentujemy - podsumował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze