Czy zasiłek dla niepełnosprawnych będzie wyższy?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2011 20:51

O sytuacji osób niepełnosprawnych dyskutowali we wtorek (20 września) premier Donald Tusk i ministrowie w jego kancelarii: Bartosz Arłukowicz i Michał Boni na spotkaniu z rodzinami niepełnosprawnych. Rodziny domagają się podniesienia świadczenia pielęgnacyjnego i wsparcia w rehabilitacji.

Czy zasiłek dla niepełnosprawnych będzie wyższy?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Forum Rodzin Osób Niepełnosprawnych od kilku lat domaga się podniesienia świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia.

Pełnomocnik premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu Bartosz Arłukowicz zaznaczył, że jest to już jego kolejne spotkanie z rodzinami osób niepełnosprawnych. - Po wtorkowych dyskusjach trwają analizy co do możliwości zmian sytuacji niepełnosprawnych - powiedział Arłukowicz po spotkaniu.

- Okazuje się, że coś o co walczyliśmy od dwóch-trzech lat można było załatwić szybciej - powiedział Jerzy Pasternak z Warszawy, ojciec niepełnosprawnej Pauliny. Forum w ciągu ostatnich dwóch lat organizowało protesty przed kancelarią premiera, domagając się zmiany polityki rządu wobec osób niepełnosprawnych.

- Przedstawiliśmy nasze roszczenia, nasze finansowanie opieki nad bardzo ciężkimi przypadkami - powiedział Pasternak. - Wydaje się, że można na 99 proc. zrobić waloryzację świadczenia pielęgnacyjnego - dodał.

Ilona Podstolska z Radomia, matka 14-letniego niepełnosprawnego Wojtka, powiedziała po spotkaniu, że mówiono na nim również o potrzebie zmian orzecznictwa wobec osób niepełnosprawnych.

- Obecnie osoba, która miała ciężkie uszkodzenia ciała, otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł, czyli w takiej samej wysokości jak np. ten, kto po wypadku tylko okresowo jest niezdolny do funkcjonowania - tłumaczyła Ilona Podstolska.

Bartosz Arłukowicz po spotkaniu przyznał, że sytuacja osób niepełnosprawnych - zarówno życiowa jak i finansowa - jest trudna. - Na pewno pomoc powinna być wielosektorowa - stwierdził. - Dotyczy to aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, sytuacji zdrowotnej, rehabilitacji i edukacji - zaznaczył.

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy rodzic nie pracuje, lecz opiekuje się chorym dzieckiem, wynosi 520 zł. Natomiast zasiłek pielęgnacyjny, przysługujący dzieciom i osobom powyżej 16. roku życia, jeżeli mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, wynosi 153 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze