Czy w nowej kadencji Sejmu będzie nadal działał zespół ds. choroby Parkinsona?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2019 14:24

O kontynuację prac parlamentarnego zespołu ds. choroby Parkinsona - zaapelował w czwartek (7 listopada) Zbigniew Ajchler (PO-KO), który przewodniczył zespołowi w mijającej kadencji. Choroba ta dotyka również bardzo młode osoby i będzie miała wpływ m.in. na rynek pracy - podkreślił.

Czy w nowej kadencji Sejmu będzie nadal działał zespół ds. choroby Parkinsona?
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ajchler (PO-KO) powiedział na konferencji w Sejmie, że w czwartek jego zespół zakończył prace. Podkreślił, że był to pierwszy taki zespół parlamentarny w historii naszego kraju. Zaznaczył, że choroba Parkinsona dotyka w Polsce bardzo wielu osób.

Jak podkreślał, chodzi również o ludzi młodych, nawet dwudziestoletnich, więc choroba ta będzie wpływać również na rynek pracy. Dlatego między innymi - podkreślił Ajchler - został powołany parlamentarny zespół ds. choroby Parkinsona i zespół ten powinien działać w nowej kadencji Sejmu.

- Naszym zadaniem jest to, żeby nastąpiło przejęcie pałeczki przez posłów IX kadencji - powiedział Ajchler. Apelował i życzył posłom IX kadencji Sejmu, aby kontynuowali prace zespołu ds. choroby Parkinsona.

Prof. Piotr Janik, neurolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedział, że najważniejszym zadaniem na najbliższe lata jest zapewnienie chorym dostępu do lekarzy specjalistów i do nowoczesnych metod leczenia. Kolejną ważną kwestią jest - jak mówił prof. Janik - opracowanie programu rehabilitacyjnego dla pacjentów, którego jeszcze niestety nie ma. Program taki, jak mówił, powinien być wdrożony i finansowany ze środków publicznych.

Prof. Janik mówił też, że jest coraz więcej leków w terapii objawowej choroby Parkinsona i te leki powinny być objęte refundacją. Dodał, że kwestia refundacji to jedno z zadań dla zespołu parlamentarnego.

Przedstawiciele stowarzyszeń osób dotkniętych chorobą Parkinsona mówili, że są zbudowani tym, że w kończącej się kadencji Sejmu powstał zespół, który zajmował się ich problemami i oczekują, że zespół będzie działał w następnej kadencji.

Choroba Parkinsona to samoistna, powoli postępująca choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego. W jej trakcie dochodzi do uszkodzenia i zanikania neuronów produkujących dopaminę, jeden z najważniejszych neuroprzekaźników (substancji umożliwiających przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi).

Na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpi około 10 milionów osób, w Polsce od 85-100 tys. Wskutek starzenia się społeczeństw liczby te w kolejnych dekadach będą rosły.

Karol Kostrzewa (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum