Czy w Polsce potrzebny jest ośrodek badań genetycznych nad zespołem Downa?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2018 09:00

Do Sejmu trafiła petycja z postulatem utworzenia ośrodka, który zajmowałby się kompleksowo i wszechstronnie trisomią 21 chromosomu - informuje Nasz Dziennik.

Jak zauważają autorzy petycji, brakuje badań genetycznych nad zespołem Downa Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jej autorzy uzasadniają, że na trenie naszego kraju nie prowadzi się badań dotyczących leczenia tej choroby genetycznej, uznając ją za nieuleczalną, a poradnie genetyczne w Polsce zajmują się głównie diagnostyką prenatalną, brakuje natomiast badań genetycznych nad zespołem Downa - podaje Nasz Dziennik.

Sejmowa Komisja do Spraw Petycji zwróciła się z tym problemem do ministra zdrowia prosząc o przedstawienie pełnej informacji na temat prowadzonych w Polsce lub planowanych badań naukowych nad zespołem Downa oraz możliwościami skutecznego wspierania w codziennym życiu osób z tą chorobą.

Komisja zapytała również, czy w naszym kraju funkcjonują wyspecjalizowane placówki prowadzące badania nad rozwiązaniami mającymi na celu skuteczne wspieranie osób z trisomią 21 oraz czy możliwe i zasadne jest powołanie odrębnego instytutu lub wskazanie kliniki, która zajęłaby się tą problematyką w sposób szczególny.

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wyjaśniła, że w strukturach instytutów badawczych nadzorowanych przez resort funkcjonują komórki organizacyjne, których działalność, m. in. naukowa, związana jest z diagnostyką chorób genetycznie uwarunkowanych.

Zdaniem ekspertów odpowiedź resortu jest jednak niewystarczająca. Genetyk, prof. Andrzej Kochański uważa, iż jednostka centralna taka jak Polski Instytut Badań nad Zespołem Downa mogłaby wspomagać rozproszone ośrodki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum