Czy trzecia dawka szczepionki będzie konieczna? Do sprawy odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP16 czerwca 2021 15:43

Czy trzecia dawka szczepionki na COVID-19 będzie w Polsce konieczna? W środę do sprawy odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister Adam Niedzielski nie potwierdził i nie zaprzeczył informacjom o trzeciej dawce. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
  • Jakiś czas temu Europejska Agencja Leków stwierdziła, że na razie nie rekomenduje podawania trzeciej dawki szczepionki, ale sprawa cały czas jest badana
  • Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała, że jesienią zostaną przeprowadzone "szczepienia odświeżające" dla osób starszych
  • Czy trzecia dawka szczepionki będzie konieczna? Do sprawy odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski

Trzecia dawka szczepionki jeszcze niepewna

Minister Niedzielski w środę (16 czerwca) w Olsztynie był pytany o planowany przebieg szczepień w przyszłym roku. Szef MZ powiedział, że obecnie w Europie toczy się dyskusja o trzeciej dawce szczepionki.

- Ta dyskusja toczy się również z producentami, którzy na razie przedstawiają nam pewne możliwości wykorzystania właśnie trzeciej dawki jako elementu wzmacniającego odporność w kierunku konkretnych nowych mutacji - powiedział.

Zaznaczył jednocześnie, że "to jest sprawa cały czas otwarta, tutaj nie mamy przesądzonej żadnej decyzji".

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Jak na razie w Polsce wykonano 25 058 534 szczepienia, z czego w pełni zaszczepionych jest 10 201 383 osoby (stan na 16 czerwca). Dzienna dawka szczepień wyniosła 355 394, do Polski dostarczono 29 662 020 dawek (do punktów szczepień dostarczono 27 044 560 dawek).

Warto wspomnieć, że od 1 lipca w Polsce planowana jest loteria szczepionkowa. Mogą wziąć w niej udział osoby, które otrzymały przynajmniej jedną dawkę, ale przy odbiorze nagrody zwycięzcy muszą wykazać się pełnym zaszczepieniem.

Akcja promocyjna szczepień w postaci wspomnianej loterii ma zachęcić wciąż niezdecydowanych obywateli do przyjęcia dawki. Narodowy Program Szczepień przewiduje także nagrody dla gmin z najwyższym odsetkiem zaszczepionych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum