Czy szpitale są gotowe na czwartą falę pandemii? Dr Grzesiowski pyta ministra zdrowia

Autor: oprac. MP • Źródło: Twitter/Rynek Zdrowia13 sierpnia 2021 09:33

Statystyki z USA wskazują, że w regionach gdzie poziom wyszczepień jest niski, hospitalizacja jest wysoka. Dr Paweł Grzesiowski pyta ministra zdrowia czy Polska jest przygotowana na taką sytuację.

Dr Paweł Grzesiowski przestrzega przed czwartą falą i pyta czy szpitale są na to gotowe Fot. PTWP
  • Dr Grzesiowski pyta czy szpitale w województwach o niskim procencie zaszczepionych są szykowane na kolejną falę
  • Z map sporządzanych w USA, pokazujących wskaźniki szczepień i hospitalizacji wynika, że w miejscach gdzie liczba szczepień jest niska, wysokie są hospitalizacje
  • Do tej pory ta mapa obostrzeń była oparta na liczbie nowych zakażeń, jako parametrze sygnalizującym obciążenie infrastruktury szpitalnej. - Parametrem, który będziemy dodatkowo rozpatrywali, będzie poziom wyszczepienia - zapowiadał minister zdrowia

- Ten sam problem będzie w Polsce niebawem. Tam gdzie mniej zaszczepionych, tam jest więcej hospitalizacji i będzie więcej zgonów (dane z USA). Czy szpitale w województwach o niskim procencie zaszczepionych są szykowane na kolejną falę? Został miesiąc... – napisał na TT dr Paweł Grzesiowski, specjalista profilaktyki zakażeń, ekspert ds. Covid-19 Naczelnej Izby Lekarskiej ds. Covid-19.

Liczba hospitalizacji zależy od poziomu wyszczepienia

Ekspert swoje publiczne pytanie skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Dr Grzesiowski, który regularnie na Twitterze komentuje działania rządu w walce z koronawirusem odniósł się do statystyk obrazujących sytuację w USA. 

Z map pokazujących wskaźniki szczepień i hospitalizacji wynika, że w miejscach gdzie liczba szczepień jest niska, wysokie są hospitalizacje. Stąd zapytanie dr Grzesiowskiego do ministra zdrowia, czy szpitale są przygotowywane na kolejną falę koronawirusa?

Wysoki poziom wyszczepienia jest kluczowy dla ograniczenia liczby hospitalizacji. Dlatego resort będzie premiował wysokie wyszczepienie pacjentów przez lekarzy rodzinnych.

Poziom wyszczepienia dodatkowym parametrem

- Lekarz rodzinny ma listę swoich pacjentów, i na tej liście będzie próg osób zaszczepionych. Tym pierwszym progiem ma być 35-40 proc., i po jego osiągnięciu pojawia się premia. Jeśli będzie ten wskaźnik wyższy, to oczywiście premia będzie rosła - tłumaczył w lipcu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Poziom wyszczepienia ma być dodatkowym parametrem, który będzie rozpatrywany przy wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń podczas nadchodzącej IV fali epidemii Covid-19. Minister zdrowia pod koniec czerwca zapewniał, że cały czas przygotowywana jest infrastruktura szpitalna w przypadku ewentualnej czwartej fali.

Niższe wyszczepienie, to wyższy poziom ryzyka

- Do tej pory ta mapa obostrzeń była oparta na liczbie nowych zakażeń, na ewentualności obciążenia infrastruktury szpitalnej. Na pewno w tej chwili takim parametrem, który będziemy dodatkowo rozpatrywali, będzie poziom wyszczepienia. Bardzo ważną zaletą stosowania tego parametru jest to, że ma on działać prewencyjnie - mówił minister Niedzielski.

- W sytuacji, kiedy widzimy, że wyszczepienie jest zbyt niskie, taki region na pewno jest identyfikowany jako region podwyższonego ryzyka - zaznaczył.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum