Czy samorządy będą kontynuować program in vitro?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2016 11:32

Rządowy program zapłodnienia pozaustrojowego będzie realizowany jedynie do połowy 2016 r. To jednak wcale nie musi oznaczać, że pary z problemem niepłodności nie będą mogły liczyć na wsparcie przy korzystaniu z tej metody. Taką deklarację składają kolejne samorządy.

Rządowy program zapłodnienia pozaustrojowego będzie realizowany jedynie do połowy 2016 r. Fot. Shutterstock

Doświadczenia takich miast, jak Częstochowa, Poznań czy Łódź pokazują, że dofinansowanie zabiegów in vitro z miejskiego budżetu może być skutecznym sposobem stymulowania lokalnej demografii - informuje Gazeta Wyborcza.

Dlatego nad wdrożeniem tego rozwiązania zastanawiają się obecnie władze Trójmiasta.

Eksperci zwracają uwagę,  że w ostatnim roku wzrosło zainteresowanie mieszkańców Pomorza podstawową diagnostyką płodności. Mężczyźni znacznie częściej wykonywali badanie ogólne nasienia, a kobiety - badanie AMH, pozwalające na ocenę rezerwy jajnikowej.

W ramach środków przyznanych przez Ministerstwo Zdrowia udało się pomóc setkom niepłodnych par. Finansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego przez państwo otworzyło drogę do leczenia wielu pacjentom, których wcześniej nie było na stać na kosztowną procedurę. Dzięki programowi rządowemu prowadzonemu tylko w Klinice Invicta w Gdańsku na świat przyszło ponad 300 dzieci.

Obecnie samorząd musi zdecydować czy utrzymać ten trend po wygaśnięciu rządowego programu.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum