Czy rząd zamknie szkoły? Andrusiewicz: odgórnych decyzji nie będzie

Autor: PAP • Źródło: PAP08 listopada 2021 12:26

Czy rząd znów zamknie szkoły i wróci nauka zdalna? To w obliczu szczytu czwartej fali pytanie bardzo na czasie. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia uspokaja jednak: nie będzie odgórnych decyzji o zamykaniu szkół.

Czy rząd zamknie szkoły? Fot. Shutterstock
  • Nie będzie żadnych odgórnych decyzji, aby zamykać szkoły - zadeklarował w poniedziałek, 8 listopada, rzecznik Ministerstwa Zdrowia
  • - Decyduje o tym kierownictwo placówki po konsultacji z inspekcją sanitarną - podkreślił Wojciech Andrusiewicz
  • Jak wskazywał dla dobra psychiki dzieci - muszą pracować stacjonarnie

Czy rząd zamknie szkoły? Andrusiewicz: odgórnych decyzji nie będzie

Rzecznik resortu zdrowia zapowiedział na briefingu, że szkoły nie będą zamykane.

- Jest to duże trudniejsze dla psychiki dziecka, jeśli jest na zdalnej nauce, odseparowane od otoczenia, kolegów, znajomych, niż podejmowane ryzyko o możliwości znalezienia się w ognisku zakażenia - stwierdził.

Andrusiewicz podkreślił, że decyzję w sprawie zamknięcia szkoły podejmuje jej dyrektor - po konsultacji z inspekcją sanitarną.

- Nie będzie żadnych odgórnych decyzji, aby zamykać szkoły. Szkoły dla dobra psychiki dzieci muszą pracować - oświadczył.

Kiedy zostaną wprowadzone nowe obostrzenia?

Rzecznik MZ pytany o ewentualne obostrzenia regionalne stwierdził, że obecnie znajdujemy się w innej sytuacji.

- Mamy w granicach 64 proc. osób zaszczepionych powyżej 18 roku życia. Inaczej przebiega ta epidemia pod kątem hospitalizacji - ocenił.

- Eksperci są zgodni, że tak zamknąć gospodarki, jak ją zamykaliśmy poprzednio, nie można - zaznaczył Andrusiewicz.

Według niego, "większość zakażeń koronawirusem mamy w powiatach wiejskich, gdzie rozproszenie ludności jest dosyć duże".

- Ale te osoby nie pracują w tych powiatach. To nic, że wprowadzimy obostrzenia w powiecie na obrzeżach Lublina, jeżeli osoby będą przemieszczały się do Lublina, do pracy - powiedział rzecznik resortu zdrowia.

Andrusiewicz zastrzegł jednak, że "jeżeli nie będą przestrzegane obostrzenia epidemiczne, w tym obowiązek noszenia maseczek, to ostatecznie może dość do sytuacji, kiedy te obostrzenia będą potrzebne"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum