Czy resort zdrowia wywiązał się z obietnic? Rezydenci mówią "sprawdzam"

Autor: Forsal/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2020 11:56

17 stycznia rezydenci mają ponownie spotkać się z przedstawicielami resortu zdrowia. Rozmowy będą dotyczyły renegocjacji porozumienia, które w lutym 2018 r. zakończyło protest młodych lekarzy. Jak wówczas zapisano, Ministerstwo Zdrowia wróci do tej kwestii po dwóch latach.

Rezydenci podkreślają, że zależy im na przedyskutowaniu sprawy nakładów na ochronę zdrowia oraz kolejnych podwyżek dla specjalistów Fot. Archiwum

Rezydenci podkreślają, że zależy im na przedyskutowaniu sprawy nakładów na ochronę zdrowia oraz kolejnych podwyżek dla specjalistów - informuje forsal.pl

Damian Patecki z Porozumienia Rezydentów OZZL, jeden z liderów protestu przypomina, że porozumienie zawierało kilkanaście punktów, z których nie wszystkie zostały zrealizowane. Pomiędzy rezydentami a resortem zdrowia istnieją ponadto różnice w ocenie stopnia zrealizowania poszczególnych zapisów.

Rezydenci są realistami i - jak przyznają - nie wierzą, że wszelkie różnice  uda się wyjaśnić w trakcie jednego spotkania. Zakładają jednak, że po pierwszych rozmowach powinny nastąpić kolejne, zakończone nowym porozumieniem lub przynajmniej protokołem rozbieżności.

Na spotkaniu w resorcie poruszane będą także m.in. kwestie związane z wprowadzaniem w życie, nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ponieważ, jak oceniają młodzi lekarze, w tym przypadku potrzebna jest ścisła współpraca resortu ze środowiskiem lekarskim.

Dyskutowane będą ponadto sprawy związane z pensjami lekarzy stażystów, które pozostają poniżej płacy minimalnej (nie zmieniono na czas rozporządzenia w tej sprawie). Kolejna kwestia to minimalne wynagrodzenia dla lekarzy specjalistów (6750 zł). Ta stawka ma obowiązywać tylko do końca roku, należałoby zatem podjąć kroki legislacyjne.

Rezydenci nie wykluczają też kolejnego protestu, jeśli nie dojdzie do porozumienia z Ministerstwem Zdrowia. Impulsem do niego może stać się narastająca frustracja w środowisku.

Więcej: forsal.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum