Czy ratownicy zechcą zostać pielęgniarzami?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2015 10:18

Cz w szpitalach przy łóżkach pacjentów pojawiają się ratownicy medyczni zamiast pielęgniarek? Taki pomysł ma Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej, które proponuje, by liczną grupę ratowników przekwalifikować na pielęgniarzy.

Czy ratownicy zechcą zostać pielęgniarzami?
Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

W kraju obecnie jest dwukrotnie więcej ratowników, niż potrzebuje ich system - podaje Dziennik Gazeta Prawna. W efekcie gros z nich ma problem ze znalezieniem pracy. Z drugiej strony w systemie dotkliwie brakuje pielęgniarek.

Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej proponuje, by w tej sytuacji wykorzystać ratowników dla dobra pacjentów. 

Jak wyjaśnia na łamach Dziennika Gazet Prawnej prof. Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej ratownicy po ukończeniu studiów wyrównawczych na kierunku pielęgniarstwo zyskaliby prawo wykonywania zawodu pielęgniarki. Nie musieliby jednak studiować kolejnych trzech lat, aby uzyskać nowe uprawnienia.

Pomysł ten jednak nie podoba się ratownikom medycznym. Wskazują, że wystarczy "otworzyć" ich zawód. Jest tyle miejsc, np. armia, straż pożarna, izby przyjęć, zespoły resuscytacyjne w szpitalach czy transport międzyszpitalny, gdzie mogłyby być wykorzystywane umiejętności ratowników, a nie pozwalają na to przepisy.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum