Czy rankingi szpitali trafnie wskazują ośrodki oferujące zabiegi najwyższej jakości?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2019 15:02

Czy pacjenci powinni kierować się rankingami szpitali? Z dużą ostrożnością. Na całym świecie cieszą się one sporą popularnością, tymczasem wysoko plasujące się w nich ośrodki nie zawsze oferują zabiegi najwyższej jakości - wynika z raportu opublikowanego przez „JAMA Surgery”.

Czy rankingi szpitali trafnie wskazują ośrodki oferujące zabiegi najwyższej jakości?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W USA niemal co roku "U.S. News and World Report" publikuje listę 50 najlepszych szpitali amerykańskich. Prof. Ninh Nguyen z University of California Irvine Medical Center twierdzi jednak, że jeśli chodzi o mało inwazyjne zabiegi gastrologiczne w okolicy jamy brzusznej, to wcale nie są one lepszej jakości, niż w innych ośrodkach spoza tej listy.

Z badań specjalisty wynika, że pacjenci przy wyborze placówki medycznej nie powinni jedynie kierować się tym, jak wysoko plasuje się ona w rankingu szpitali. - To, że jakaś szpital jest na liście 50 najlepszych placówek - nie oznacza, że ryzyko zgonu jest w nich mniejsze - podkreśla.

Czym zatem należy się kierować? Według Prof. Nguyena ważniejsze od miejsca w rankingu jest to, ile konkretnych operacji rocznie wykonuje się w danej placówce, a także jak dużo ma ich na koncie chirurg, które je wykonuje i ile ich przeprowadził w ostatnich roku. Chodzi o to, że o bezpieczeństwie i jakości zabiegów decyduje przede wszystkim częste wykonywanie tych samych operacji. - W przypadku takich zabiegów jak operacje bariatryczne, jelita grubego czy przepukliny rozworu przełykowego chirurg powinien wykonać ich co najmniej 50 rocznie - twierdzi.

Amerykański specjalista sprawdził to na przykładzie trzech najczęściej wykonywanych zabiegów laparoskopowych w gastrologii, jakie w USA przeprowadzono w 2017 r. Okazało się jeśli chodzi o powikłania i zgony, to w szpitalach, które nie było objęte rankingiem, nie było ich wcale więcej, niż w tych z rankingu. W "topowych szpitalach" operacje były jedynie droższe, a pacjenci przebywali w nich nieco dłużej.

- Dobra wiadomość dla pacjentów jest zatem taka, że efekty zabiegów są równie pozytywne bez względu na to jaki szpital wybiorą - podkreśla w wypowiedzi dla Reutersa prof. Albert Wu z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore. Jego zdaniem potrzebne są wiarygodne metody oceny jakości wykonywanych w szpitalach procedur, jak również tego jak szybko pacjenci będą mogli opuścić szpital i powrócić do pracy.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze