Czy porodówka zostanie zamknięta? Burmistrz: nie możemy na to pozwolić ani się zgodzić!

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Facebook, Rynek Zdrowia23 maja 2022 14:30

Czy Uniwersytecki Szpital Kliniczny planuje likwidacje porodówki w Strzelinie? Mieszkańcy protestują, ale... "żadne wiążące ustalenia" jeszcze nie zapadły. Władze szpitala wydały w tej sprawie oficjalny komunikat.

Czy porodówka zostanie zamknięta? Burmistrz: nie możemy na to pozwolić ani się zgodzić!
Czy porodówka zostanie zamknięta? Mieszkańcy wciąż czekają na decyzję. Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny/Facebook
  • Czy Uniwersytecki Szpital Kliniczny zlikwiduję porodówkę w Strzelinie? Mieszkańcy protestują. Ostateczne decyzje jednak wciąż nie zapadły
  • - W USK pracuje obecnie zespół, który analizuje wszystkie możliwe scenariusze dalszej działalności szpitala w Strzelinie - czytamy w komunikacie placówki. Władze szpitala dodają, że od dłuższego czasu borykają się z problemami organizacyjno-finansowymi
  • W najbliższym czasie dyrekcja placówki spotka się z samorządowcami, aby wspólnie wypracować jak najlepsze rozwiązanie

Czy porodówka zostanie zamknięta? Władze szpitala wydały komunikat

Choć oficjalne decyzje jeszcze nie zapadały, to jednak wobec pogłosek (mówi się o tym, że oddział ginekologiczno-położniczy będzie działał tylko do końca czerwca tego roku) protestują mieszkańcy miasta i całego powiatu.

Tak jak informowaliśmy na naszych łamach, w ostatni piątek 20 maja odbył się protest, w którym udział wzięło ponad 100 osób.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny, który w 2021 roku kupił zadłużony szpital, wydał komunikat. 

- W USK pracuje obecnie zespół, który analizuje wszystkie możliwe scenariusze dalszej działalności szpitala w Strzelinie. Od dłuższego czasu borykamy się w tej placówce z problemami organizacyjno-finansowymi, ale żadne wiążące ustalenia w sprawie funkcjonowania oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego nie padły. Panie, które w najbliższych tygodniach planowały poród w tej placówce, mogą być spokojne - czytamy w oświadczeniu szpitala. 

"Obecnie wspólnym celem powinna być merytoryczna rozmowa, a nie społeczne eskalowanie konfliktu"

W mieście zbierane były podpisy pod petycją w obronie porodówki. Prośba o wsparcie - jak informowała na swoich łamach w ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" - ma zostać skierowana również do Prezydentowej Agaty Dudy. 

- Apeluję do naszych mieszkańców, do kobiet powiatu strzelińskiego o zaangażowanie w obronę strzelińskiej porodówki. Apeluję do wszystkich, którzy mają wpływ na strategiczne decyzje w zakresie polityki zdrowotnej o zrozumienie naszych potrzeb - napisała na Facebooku Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina. 

- Powiat, który przyjął około tysiąca ukraińskich kobiet, gmina Strzelin, która zawsze wspierała niezbędnymi zakupami sprzętu strzeliński szpital, mieszkańcy, którzy w znacznej większości głosują na przedstawicieli rządzącej koalicji, zostają pozbawieni największej wartości- bezpieczeństwa w zakresie ochrony swojego zdrowia i życia. Nie możemy na to pozwolić, nie możemy na to się zgodzić! - dodała Pawnuk. 

Jak zapowiedziano oficjalnie na stronie internetowej szpitala, w najbliższym czasie dyrekcja placówki spotka się z samorządowcami po to, aby wspólnie wypracować jak najlepsze rozwiązanie. 

- Jednocześnie [dyrekcja - przyp. red.] zwraca się z apelem o zaniechanie działań protestacyjnych, ponieważ nie sprzyjają atmosferze rzeczowej rozmowy. Obecnie wspólnym celem powinna być merytoryczna rozmowa, a nie społeczne eskalowanie konfliktu - czytamy we wspomnianym komunikacie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum