×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Czy p.o. szefa NFZ wycofa z sądu skargę na Arłukowicza?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia20 grudnia 2013 17:01Aktualizacja: 20 grudnia 2013 17:27

Wiceprezes NFZ Marcin Pakulski (mający - zgodnie z zapowiedzią Arłukowicza - być p.o. prezesem NFZ) nie odpowiedział na szczegółowe pytania posłów z sejmowej komisji zdrowia dot. m.in. tego, czy Fundusz wycofa z wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na Arłukowicza, którą złożyła Pachciarz.

Czy p.o. szefa NFZ wycofa z sądu skargę na Arłukowicza?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodziło o zapłatę przez budżet za osoby niezgłoszone do ubezpieczenia, a mające uprawnienia do świadczeń. Pakulski zaznaczył, że nie będzie recenzował działań byłych prezesów NFZ.

Przewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS), na wniosek SLD, zwołał jej nadzwyczajne posiedzenie ws. sytuacji w służbie zdrowia. Wniosek miał związek z odwołaniem prezes NFZ Agnieszki Pachciarz.

Arłukowicz, uzasadniając podczas posiedzenia komisji swój wniosek ws. odwołania Pachciarz, podkreślił, że obowiązkiem NFZ jest weryfikacja uprawnień pacjentów do świadczeń, także tych, których eWUŚ wykazuje jako nieubezpieczonych, "a nie wyciąganie ręki po pieniądze".

- Nie ma protestów, nikt nikogo nie zamyka w kancelarii premiera i nikt nikogo w kamasze nie wsadza. Wprowadzamy zmiany w sposób cywilizowany - podkreślał minister zdrowia. Dodał, że MZ przygotowuje m.in. regionalne mapy zapotrzebowania zdrowotnego i zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ).

W posiedzeniu komisji nie uczestniczyła Pachciarz, skierowała natomiast do posłów list, w którym podkreśliła, że w związku z procedurą jej odwołania udział w posiedzeniu byłby "niestosowny".

Honorowy prezes Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere Adam Sandauer ocenił, że "zawsze kiedy wali się system ochrony zdrowia, zmieniany jest prezes NFZ, ale to nic nie zmienia w systemie".
Wiceprezes Pracodawców RP Andrzej Mądrala podkreślił, że konieczna jest debata nad systemem ochrony zdrowia z udziałem przedstawicieli wielu środowisk. Sytuację w ochronie zdrowia krytykowali przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Solidarności.

Premier Donald Tusk powiedział w piątek (20 grudnia) w Brukseli, że Arłukowicz musi się "naprawdę postarać" i że z początkiem wiosny będzie oczekiwał od niego "precyzyjnego i przekonującego" harmonogramu działań.

- Chcę, aby minister zdrowia w Polsce wiedział, jak doprowadzić - krok po kroku, nie mówię tutaj o rewolucji - do zmniejszania kolejek, bo szczególnie w niektórych przypadkach to woła o pomstę do nieba i nie można stać z opuszczonymi rękoma, trzeba umieć sobie z tym poradzić - powiedział premier.

- Ja wiem, że nie wszystko jest możliwe i nie wszystko jest możliwe od razu, ale jak się jest ministrem w jakiejś dziedzinie, to trzeba umieć sobie powiedzieć, że umie się zrealizować jakiś ewidentnie potrzebny cel. I trzeba w związku z tym przedstawić i mnie, i opinii publicznej, szybki harmonogram dojścia do pierwszych efektów - dodał.

W czwartek (19 grudnia) Tusk poinformował, że - na wniosek Arłukowicza - odwołał Pachciarz ze stanowiska. Jak mówił Arłukowicz, NFZ po wprowadzeniu systemu eWUŚ niewłaściwie weryfikował nieubezpieczonych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum