Czy opieka koordynowana uzdrowi polską ochronę zdrowia?

Autor: egospodarka.pl/Rynek Zdrowia • • 05 września 2013 15:40

NFZ potrzebuje nowego pomysłu na zarządzanie pieniędzmi obywateli. Zwłaszcza, że nasze społeczeństwo się starzeje, co zwiększa popyt na usługi zdrowotne. - Takim kołem ratunkowym mogły by być rozwiązania z zakresu koordynowanej opieki zdrowotnej, które mogą pomóc NFZ w usprawnieniu zarządzania opieką nad pacjentami - twierdzą eksperci.

Czy opieka koordynowana uzdrowi polską ochronę zdrowia?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wprowadzenie koordynowanej opieki zdrowotnej to rozwiązanie stosowane z powodzeniem w wielu krajach. Sposób działania KOZ i doświadczenia z nim związane opisują autorzy raportu "Koordynowana Opieka Zdrowotna. Doświadczenia międzynarodowe. Propozycje dla Polski”, Dr Katarzyna Kowalska i Witold Paweł Kalbarczyk - eksperci ds. rynku ochrony zdrowia.

Z KOZ mamy do czynienia wtedy, gdy na rynku usług medycznych działają sieci współpracujących ze sobą dostawców usług (przychodnie, szpitale), a dostępem do tych sieci zarządzają "koordynatorzy” procesu leczenia.

Bez względu na rozwiązanie systemowe i formę działania koordynatora, przejmuje on odpowiedzialność finansową (rozdysponowuje fundusze) i organizacyjną za zapewnienie pacjentom dostępu do usług medycznych. Koordynuje opiekę nad pacjentami, zapewnia ciągłość leczenia i nadzór nad jego jakością itd. 

Jak twierdzą eksperci wprowadzenie w Polsce elementów systemu KOZ mogłoby się odbyć za pomocą zmiany sposobu wynagradzania lekarzy opieki podstawowej. W systemie bazującym na KOZ lekarz pierwszego kontaktu byłby wynagradzany za to, jak skutecznie wpływa na zachowania prozdrowotne oraz za to, jaki efekt zdrowotny osiągnie mając do dyspozycji dane zasoby a nie jak obecnie za… liczbę pacjentów, którzy się do nich zapisali. 

Więcej:www.egospodarka.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum