Czy mądra ciężarna może palić papierosy?

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2010 13:55

Podobno tytoń był uprawiany i palony w celach leczniczych przez Indian Ameryki Południowej oraz w celach pojednania (fajka pokoju). Przy okazji Światowego Dnia bez Tytoniu warto zastanowić się, czym są papierosy, czym jest ich palenie

W Polsce pali papierosy 8 milionów osób, czyli 37 procent mężczyzn i 23 procent kobiet. Ich ofiarami są także tzw. bierni palacze – osoby postronne, które są zmuszane wbrew sobie do wdychania dymu tytoniowego.

Badanie Eurobarometr, zlecone przez Komisję Europejską pokazuje, że w co drugim polskim domu można palić papierosy. Palaczom nie przeszkadza obecność dzieci czy kobiet w ciąży. Zresztą co czwarta pani przy nadziei lubi sobie zapalić.

Zabójca numer jeden
Tymczasem statystyki nie pozostawiają złudzeń: rak płuca jest jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym i głównym zabójcą wśród nowotworów, tak w Polsce, jak i na świecie. Jest to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Tylko w Polsce każdego roku na raka płuca zapada blisko 21 tysięcy osób. Nowotwór najczęściej jest rozpoznawany w zaawansowanym stadium, gdy nie jest możliwe zastosowanie leczenia chirurgicznego.

O ile pod względem zachorowalności, rak piersi jest wiodącym nowotworem u kobiet, o tyle rak płuca jest główną przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami wśród pań.

Jak wynika z raportu Centrum Onkologii oceniającego umieralność na nowotwory złośliwe w Polsce w 2006 roku, ryzyko choroby nowotworowej wzrasta w grupie kobiet urodzonych w latach 1940-60 i jest efektem dawnego nałogu.

U mężczyzn, u których w drugiej połowie XX wieku najszybciej rosło zagrożenie nowotworem płuca, w ostatnich dwóch dekadach ten wzrost został zahamowany i odwrócony, w wyniku zmniejszenia się częstości palenia papierosów. Nadal jednak rak płuca odpowiada za największą zachorowalność, wyprzedzając raka jelita grubego i gruczołu krokowego.

Aktor z petem

Na szczęście skończyły się czasy, kiedy panowało powszechne przyzwolenie i akceptacja, a wręcz wmawianie ludziom, że palenie jest sexy. Wydaje się, że Marlena Dietrich nie mogłaby obejść się bez papierosa, kiedy patrzyła na kolejne swoje ofiary chłodnym wzrokiem famme fatale w „Błękitnym aniele“. Elegancka Audrey Hepburn też ukazywała się na ekranie „Śniadanie u Tiffany’ego” z nieodłączną fifką.

W USA niemal wszystkie radiowe wiadomości z frontu wojny w czasie Drugiej Wojny Światowej zawierały zapewnienia, że „nasi żołnierze palą papierosy marki…” – i tu padała konkretna nazwa produktu.

Jeszcze w latach 60. prawie każda scena łóżkowa kończyła się zapaleniem przez bohaterów papierosów i rozkoszowaniem się przeżytymi chwilami w oparach tytoniu.  Jeśli reżyser chciał pokazać atmosferę niepokoju, na pierwszy plan wysuwała się dymiąca papierochami popielniczka. Czasy takiego product placement (kiedy umieszczano produkt w środku przekazu, by podświadomie zachęcał odbiorcę do sięgnięcia po papieros) bezpowrotnie minęły.

Pomyśl, zanim zapalisz
Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła dzień 7 kwietnia Światowym Dniem bez Papierosa w 1987 roku. Rok później przeniosła święto na 31 maja. W tym roku hasłem przewodnim obchodów jest „Płeć a Tytoń“. Kampania ma zwrócić uwagę, jak bardzo szkodliwe jest palenie papierosów w ciąży i przy dziecku.

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że palenie przez kobiety w ciąży może być przyczną wcześniejszego zgonu dziecka. Zaprzestanie palenia papierosów w ciąży wydaje się zmniejszać ryzyko zgonów wczesnych. Badania epidemiologiczne wskazują również, iż palenie papierosów w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowlęcia (SIDS).

Narażenie na dym tytoniowy w życiu płodowym może prowadzić do zmian czynnościowych ukladu oddechowego, co doprowadzi do występowania u dziecka alergii i astmy. Dzieci kobiet palących mogą mieć w przyszłości problemy z prawidłowym rozwojem (różnice w wadze, wzroście) i zaburzenia neuro-behawioralne (np. nadpobudliwość ruchowa). Jest to też czynnik rakotworczy...

A zatem przy okazji Światowego Dnia bez Tytoniu warto zastanowić się, czym są papierosy, czym jest ich palenie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum