Czy dzień szczepienia powinien być wolny? Jest taki wniosek
Lewica złożyła do marszałek Sejmu projekt, według którego dzień szczepienia przeciw COVID-19 miałby być dniem wolnym od pracy.

- Według projektu Lewicy dzień szczepienia przeciw COVID-19 miałby być dniem wolnym od pracy
- Projekt obejmowałby także zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia
- Obecnie nie istnieje podstawa prawna, która legitymizowałaby zezwolenie na wolne od pracy celem zaszczepienia się na COVID-19
W czwartek Lewica złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która dodaje artykuł zgodnie z którym pracownikowi, także zatrudnionemu na podstawie umowy zlecenia, będzie przysługiwać dzień wolny od pracy w dniu wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 na podstawie skierowania, jeżeli przedstawi on pracodawcy skierowanie najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wykonania szczepienia.
Terminy szczepień często są niedogodne
Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwracała podczas konferencji uwagę, że "wyznaczone przez system terminy przypadają często w środku dnia, gdy wiele osób pracuje, a nie chcą wykorzystywać urlopu". "Z kolei pracodawcy mówią, że nawet jeśli chcieliby dać pracownikowi dzień wolny na szczepienie, to nie mają do tego postawy prawnej. Naszym krótkim projektem ustawy chcemy im to umożliwić" - wyjaśniała Dziemianowicz-Bąk.
Zmiany w trosce o dobro ludzi
Zdaniem Lewicy, podstawą do wykorzystania dnia wolnego ma być skierowanie z datą szczepienia, które pracownik może wydrukować ze strony e-pacjent lub pobrać bezpośrednio z przychodni. Jak mówił poseł Marek Rutka, składając projekt ustawy Lewica oczekuje szybkiego procedowania w Sejmie i Senacie. "Zmiana musi wejść w życie jak najszybciej. Każda kolejna zaszczepiona osoba, to szansa na powstrzymanie pandemii ze wszystkimi jej tragicznymi skutkami" - przekonywał.
Obecnie zwolnienia są dobrą wolą firm
Na ten moment szczepienia są dobrowolne, dlatego też pracodawca nie ma obowiązku udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy na czas szczepienia. Ponadto w zależności od decyzji pracodawcy pracownik będzie zobowiązany do tego, by odpracować czas zwolnienia na szczepienie - po to, by zachować wynagrodzenie za ten czas. W związku z tym, jeżeli pracodawca aprobuje takie rozwiązanie, pracownik będzie mógł skorzystać z wliczonego do czasu pracy wyjścia w celach prywatnych. Jeśli pracodawca nie zwolni pracownika z pracy, pozostanie mu wystąpić o urlop wypoczynkowy lub bezpłatny.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)