Czy dzieci wrócą do szkoły 10 stycznia? Minister zdrowia: chciałbym powiedzieć, że tak będzie

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia30 grudnia 2021 12:05

- Chciałbym powiedzieć ze stuprocentową pewnością, że tak będzie, i to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do daty powrotu dzieci do nauki stacjonarnej 10 stycznia.

Czy dzieci wrócą do szkoły 10 stycznia? Minister zdrowia: chciałbym powiedzieć, że tak będzie
Czy dzieci wrócą do szkoły 10 stycznia? Foto: Adobe Stock
  • Podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany o powrót dzieci do szkół
  • Zgodnie z rozporządzeniem, od 20 grudnia do 9 stycznia dzieci i młodzież uczą się zdalnie
  • 10 stycznia planowany jest powrót dzieci do szkół 

Nauka stacjonarna od 10 stycznia? "Chciałbym powiedzieć, że tak będzie"

W czasie czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do kwestii powrotu nauczania stacjonarnego w szkołach. Zgodnie z treścią rozporządzenia nauka zdalna ma trwać od 20 grudnia do 9 stycznia, co sugeruje, że 10 stycznia powróci nauka stacjonarna.

- Chciałbym powiedzieć, że ze stuprocentową pewnością tak będzie i to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz - poinformował Niedzielski. Zaznaczył jednak, że "uważnie obserwujemy, co się dzieje jeśli chodzi o rozwój infekcji związanych z omikronem".

- Pierwsze informacje, które słyszymy, czy, które widzimy w literaturze naukowej, mówią o tym, że wirus jest bardziej zakaźny, chociaż z drugiej strony te pierwsze sygnały mówią o tym, że liczba czy procent hospitalizacji jest nieco mniejszy, niż w przypadku delty - dodał Niedzielski.

MZ wprowadza zmiany dotyczące realizacji pilotażu w centrach zdrowia psychicznego. LISTA

Przesilenie może pojawić się w styczniu

- Nasze prognozy, które widzimy na modelach czy na prognozach eksperckich mówią o tym, że ewentualne przesilenie, czyli ta sytuacja, w której zacznie już na masową skalę pojawiać się omikron i będzie również dominował, jeśli chodzi o strukturę nowych zakażeń, mówią o tym, że zacznie się tak dziać pod koniec stycznia - poinformował minister.

Dodał, że, jeżeli ten scenariusz byłby realizowany zgodnie z założeniami, "czyli, że ewentualne przesilenie może pojawić się w styczniu", to dzieci "raczej do szkoły wrócą na ten krótki czas".

- Przypominam, że czekają nas ferie, natomiast jeżelibyśmy widzieli, że te przyspieszenie epidemiczne ma miejsce wcześniej, wtedy będziemy musieli podejmować bardziej krytyczne decyzje - podsumował Niedzielski.

Będzie mechanizm oddłużenia szpitali, ale pod licznymi warunkami. "Nic za darmo"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum