×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Czy do polskich szkół wrócą gabinety stomatologiczne?

Autor: expressilustrowany.pl/Rynek Zdrowia08 grudnia 2015 08:54

Tylko 30 proc. nieletnich w naszym kraju regularnie korzysta z opieki dentystycznej. Niemal 90 proc. dzieci cierpi na próchnicę. W Szwecji ten problem dotyczy 5 proc. dzieci i młodzieży.

Czy do polskich szkół wrócą gabinety stomatologiczne?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Express Ilustrowany, w 2010 r. NFZ poinformował, że gabinety szkolne powinny mieć m.in. aparat RTG, podjazd dla niepełnosprawnych i powinny pracować w soboty, inaczej nie dostaną kontraktu. Gabinety upadły.

Obecnie w Polsce na 33 tys. podstawówek i gimnazjów działa 646 gabinetów. W małopolskich szkołach jest 18 gabinetów dentystycznych. W samym Krakowie zlikwidowano ich 50. Dzieci muszą korzystać z gabinetów ogólnodostępnych. Najtrudniejsza sytuacja jest na wsiach.

W 2014 r. w Małopolsce nieletni pacjenci odwiedzili dentystów zaledwie 276,5 tys. razy. Tymczasem do kontroli stanu uzębienia powinni zgłaszać się co trzy miesiące. Między innymi dlatego o zmianę przepisów zaczął zabiegać krakowski magistrat oraz Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Prezes NFZ wydał zarządzenie, w myśl którego za lokalizację na terenie szkoły gabinet stomatologiczny otrzymywałby dodatkowe punkty przy ubieganiu się o umowę z Funduszem. Jednym z warunków uruchomienia szkolnego gabinetu jest porozumienie dentysty z dyrekcją placówki. 

Więcej: www.expressilustrowany.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze