Czy do polskich szkół wrócą gabinety stomatologiczne?
Tylko 30 proc. nieletnich w naszym kraju regularnie korzysta z opieki dentystycznej. Niemal 90 proc. dzieci cierpi na próchnicę. W Szwecji ten problem dotyczy 5 proc. dzieci i młodzieży.

Jak informuje Express Ilustrowany, w 2010 r. NFZ poinformował, że gabinety szkolne powinny mieć m.in. aparat RTG, podjazd dla niepełnosprawnych i powinny pracować w soboty, inaczej nie dostaną kontraktu. Gabinety upadły.
Obecnie w Polsce na 33 tys. podstawówek i gimnazjów działa 646 gabinetów. W małopolskich szkołach jest 18 gabinetów dentystycznych. W samym Krakowie zlikwidowano ich 50. Dzieci muszą korzystać z gabinetów ogólnodostępnych. Najtrudniejsza sytuacja jest na wsiach.
W 2014 r. w Małopolsce nieletni pacjenci odwiedzili dentystów zaledwie 276,5 tys. razy. Tymczasem do kontroli stanu uzębienia powinni zgłaszać się co trzy miesiące. Między innymi dlatego o zmianę przepisów zaczął zabiegać krakowski magistrat oraz Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie oraz Rzecznik Praw Dziecka.
Prezes NFZ wydał zarządzenie, w myśl którego za lokalizację na terenie szkoły gabinet stomatologiczny otrzymywałby dodatkowe punkty przy ubieganiu się o umowę z Funduszem. Jednym z warunków uruchomienia szkolnego gabinetu jest porozumienie dentysty z dyrekcją placówki.
Więcej: www.expressilustrowany.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)