Czy będą obostrzenia na weselach? Dr Grzesiowski: ograniczajmy ludzi w pomieszczeniach zamkniętych

Autor: oprac. MP • Źródło: Radio ZET/Rynek Zdrowia10 listopada 2021 07:36

- Na koncertach, weselach, w szkołach, w miejscach pracy. Wszędzie tam, gdzie ludzie przebywają w zamkniętych pomieszczeniach i nie są zaszczepieni, powinni być rozrzedzeni - przyznał dr Paweł Grzesiowski, ekspert NRL ds. COVID-19.

Dr Grzesiowski uważa, że należy ograniczyć liczbę osób m.in. na weselach Fot. Shutterstock
  • W rozmowie z radiem ZET dr Paweł Grzesiowski podkreślił, że należy wprowadzić obowiązek szczepień przeciw COVID-19 wśród osób wykonujących zawody publiczne oraz ludzi po 50. roku życia
  • Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. koronawirusa apeluje też o wprowadzenie paszportów covidowych, które ograniczyłyby liczbę osób w pomieszczeniach zamkniętych
  • - Musimy w przemyślany i dobrze zaplanowany sposób przerywać transmisję koronawirusa, tam gdzie jest ona największa - tłumaczy doktor

Obowiązkowe szczepienia. "Niezaszczepiony lekarz lub położna to jest porażka zawodowa"

- Moim zdaniem od zaraz powinien być wprowadzony zielony paszport, czyli certyfikat szczepienia, ozdrowieńca lub obowiązek wykonywania testów na obecność koronawiursa. Takie rozwiązanie powinno obowiązywać w każdym miejscu, gdzie przebywa więcej niż 5 osób - mówił na antenie radia ZET dr Paweł Grzesiowski.

Ekspert NRL uważa, że nawet od jutra powinna zostać wprowadzona nauka hybrydowa w większości województw, szczególnie w tych gdzie liczba zakażeń jest wysoka.

- Takie punktowe zamknięcia placówek zapewnią dzieciom bezpieczeństwo - tłumaczył.

Doktor uważa, że należy wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 m.in. dla medyków i nauczycieli. - Te osoby powinny być zaszczepione, jeśli chcą wykonywać swój zawód. Dla mnie niezaszczepiony lekarz lub położna to jest porażka zawodowa. To jest tak, jak gdyby ktoś, kto pracuje na stacji benzynowej, przyszedł do pracy z miotaczem ognia. To się wyklucza - podkreślał.

Dodał również, że taki obowiązek powinien dotyczyć również osób powyżej 50. roku życia, ponieważ to w tej grupie wiekowej pacjenci umierają najczęściej.

"Musi bronić się przed osobnikami, które nie szanują zdrowia innych ludzi"

Grzesiowski jest również za wprowadzeniem ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Szczególnie jeżeli chodzi o przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych.

- Społeczeństwo musi bronić się przed osobnikami, które nie szanują zdrowia innych ludzi. Tutaj nie ma wyboru między mniejszym dobrem. Nie jestem za zmuszaniem do szczepień, ale jestem zwolennikiem zielonego certyfikatu. Każdy powinien wykonywać test, żeby móc uczestniczyć we wspólnych imprezach - podkreślał.

- Ludzkość się rozleniwiła. Wiele osób, na pytanie, dlaczego się nie zaszczepiły, nie potrafią podać jednoznacznej przyczyny. Jeżeli te osoby usłyszą, że przez niezaszczepienie nie będą mogły wejść do restauracji, kina czy fryzjera, to na pewno się zaszczepią. Prawdziwych antyszczepionkowców mamy mniej niż 10 procent. Cała reszta to osoby, które odsuwają decyzję o szczepieniu - tłumaczył.

Czytaj: Minister Czarnek chce skrócić kwarantannę dla uczniów. "Byłoby lepiej"

Łóżka covidowe we wszystkich szpitalach w regonie. Wojewoda wydał polecenie

Obostrzenia na weselach, koncertach w szkołach. "Ograniczajmy liczbę osób"

Doktor podkreślał również dzięki szczepieniom można inaczej walczyć z pandemią i nie trzeba wprowadzać kolejnego lockdownu, zamykać całego kraju.

- Musimy w przemyślany i dobrze zaplanowany sposób przerywać transmisję koronawirusa, tam gdzie jest ona największa. Chodzi o koncerty, wesela, szkoły, miejsca pracy. Wszędzie tam, gdzie ludzie przebywają w zamkniętych pomieszczeniach i nie są zaszczepieni, powinni być rozrzedzeni. Kolejnym rozwiązaniem może być wprowadzenie obowiązku wykonywania testów na obecność koronawirusa - podsumował Grzesiowski.

Czytaj także: Kolejki karetek przed SOR-ami i brak łóżek? Wiceminister oskarża szpitale

Nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia? "Porozumienie nie ma mocy sprawczej"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum