Czy będą jeszcze zmiany w ustawie o wynagrodzeniach w 2022 roku? Adam Niedzielski odpowiada

Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia13 stycznia 2022 08:27

Adam Niedzielski w rozmowie z Rynkiem Zdrowia potwierdził, że resort zdrowia rozważa podwyższenie już w lipcu 2022 roku współczynnika dla lekarzy specjalistów. OZZL wnioskuje, by współczynnik ten wynosił 1,7, MZ mówi o 1,5.

Będzie podwyżka płacy minimalnej lekarzy specjalistów? Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Po grudniowym spotkaniu z ministrem zdrowia, OZZL poinformował, że możliwe są jeszcze zmiany w ustawie o wynagrodzeniach dotyczące lekarzy specjalistów. 
  • Adam Niedzielski w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, odnosząc się do tego spotkania, powiedział: rzeczywiście ze związkiem zawodowym lekarzy prowadziliśmy dialog i na pewno mogę potwierdzić, że będziemy rozważali podwyższenie już w lipcu 2022 roku współczynnika dla lekarzy specjalistów.
  • Minister zdrowia dodał, że "co do roku 2023, to jest to jeszcze otwarta księga".

 Polecamy cały wywiad z Adamem Niedzielskim: 

Zmiany w ustawie o wynagrodzeniach w 2022 roku? 

Paulina Gumowska, Rynek Zdrowia: Czy będą zmiany w ustawie o wynagrodzeniach? Po spotkaniu pana z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy lekarze mówili, że daje pan nadzieję, że być może współczynnik wyliczania wynagrodzenia w stosunku do średniej krajowej dotyczący lekarzy specjalistów wzrośnie w lipcu 2022 roku z 1,45 do 1,5 a w 2023 do 1,7. Czy pan potwierdza, że taka deklaracja padła?

Adam Niedzielski, minister zdrowia: Chciałbym, żeby przykład tej sytuacji był wyraźnie widoczny jako prowadzenie ciągłego dialogu.

Podpisaliśmy porozumienie, gdzie były ustalone ze stronami społecznymi poziomy wskaźników, ale to nie znaczy że jesteśmy zamknięci na dalszą dyskusję. 

Rzeczywiście ze związkiem zawodowym lekarzy prowadziliśmy dialog i na pewno mogę potwierdzić, że będziemy rozważali podwyższenie już w lipcu 2022 roku współczynnika dla lekarzy specjalistów. Natomiast co do roku 2023, to jest to jeszcze otwarta księga, bo na pewno w tym roku będziemy się chcieli zmierzyć znowu na dużym forum - mówię o partnerach po stronie pracodawcy i po stronie pracowników - z dyskusją o tym jak powinna ta ustawa o minimalnych wynagrodzeniach wyglądać. 

P.G.: Czyli temat ustawy o wynagrodzeniach w 2022 roku nie jest zamknięty. 

A.N.: Temat jest zamknięty rzec można w 95 procentach. Rok 2023 jest otwarty.

Jeżeli mówimy o tych 5 proc. otwartych do dyskusji w roku 2022, to rzeczywiście jest to przestrzeń, gdzie prowadziliśmy dyskusję na temat ewentualnego zwiększenia współczynników. 

P.G.: Ale czy tylko w przypadku lekarzy specjalistów, czy również innych grup?

A.N:. Tylko w przypadku lekarzy specjalistów i dlatego mówię o tych 5 procentach.

O ustawie na spotkaniu ministra zdrowia z OZZL

Przypomnijmy, 20 grudnia miało miejsce spotkanie ministra Adama Niedzielskiego, wiceministra Piotra Brombera z przedstawicielami OZZL. Po spotkaniu związek wydał komunikat, w którym OZZL napisało, że "wysokość współczynnika pracy dla lekarzy specjalistów określona w ustawie o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych jest nie do przyjęcia".

-  Współczynnik ten – określający relację między minimalną pensją zasadniczą lekarza specjalisty a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce za rok ubiegły – wynosi obecnie 1,31 i jest planowany od lipca 2022 w wysokości 1,45. Dla lekarzy specjalistów, którzy takie minimalne wynagrodzenie otrzymują (jest ich ok. 20 tys. i są to głównie lekarze zatrudnieni w szpitalach) oznacza to czwarty rok z rzędu OBNIŻENIE relacji ich wynagrodzenia do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce – brzmiał komunikat.

Jak relacjonował OZZL na spotkaniu po raz kolejny przedstawił propozycję, by współczynnik ten wyniósł od lipca 2022 roku 1,7, ale minister odrzucił propozycję. Jednakże zaznaczył, że nie jest wykluczone, że od lipca 2023 roku współczynnik ten zostanie wprowadzony, a w lipcu 2022 wyniesie on 1,5 (zamiast 1,45). Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum