Czy Polska dołączy do sieci najbardziej wyspecjalizowanych szpitali?

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2018 16:20

Resort zdrowia wspiera udział Polski w europejskiej sieci najbardziej wyspecjalizowanych szpitali. Niestety, na razie tylko na papierze i ciepłym słowem - komentuje gazetaprawna.pl.

Czy Polska dołączy do sieci najbardziej wyspecjalizowanych szpitali?
Komisarz Vytenis Andriukaitis. FOT. PTWP

Główną ideą ERN (ang. European Reference Network) jest to, żeby lekarze, którzy trafiają na bardzo skomplikowany przypadek, mogli go skonsultować z kolegami z innych wyspecjalizowanych ośrodków - tłumaczy Vytenis Andriukaitis, europejski komisarz ds. zdrowia.

Inną zaletą ERN jest to, że o ile dzisiaj rodziny chorych szukają najlepszych placówek na własną rękę, to gdy sieć zacznie działać pełną parą, lekarz będzie mógł im wskazać referencyjny ośrodek albo też podjąć się leczenia dzięki konsultacjom z kolegami.

W skład 24 sieci wchodzi 300 placówek z całej Unii, które teoretycznie mają możliwość obsłużenia łącznie 30 mln osób z 8 tys. różnych chorób. Przedsięwzięcie, które wystartowało w 2016 r., boryka się jednak z problemami organizacyjnymi - wyjaśnia GP i dodaje, że szpitale z Polski należą tylko do 16 spośród tych sieci, do ośmiu w ogóle nie przystąpiły. Powodem nie jest deficyt fachowców i doświadczenia, lecz brak wsparcia administracyjnego.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum