Czy Polak będzie leczył się za granicą?

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 30 września 2013 08:59

Zgodnie z zapisami unijnej dyrektywy o tzw. leczeniu transgranicznym pacjenci czekający w Polsce w kolejce na zabieg, badanie diagnostyczne czy poradę specjalistyczną mogą udać się do dowolnej placówki medycznej na terenie Unii Europejskiej. Natomiast NFZ powinien im zwrócić koszty leczenia. Jednak zwróci tylko do wysokości wyceny danej usługi w Polsce.

Czy Polak będzie leczył się za granicą?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli więc np. za wszczepienie endoprotezy w Niemczech - gdzie na taki zabieg czeka się znacznie krócej niż u nas - trzeba zapłacić dużo więcej, niż wynosi wycena Funduszu, różnicę pokryje pacjent. Na tej samej zasadzie do polskich szpitali i przychodni będą mogli przyjeżdżać chorzy z UE.

Choć unijna dyrektywa zaczyna obowiązywać 25 października, polski rząd nie wprowadzi jej w tym terminie. Na przygotowanie koniecznych przepisów Rada Ministrów miała dwa lata, ale dopiero 24 września przyjęła założenia do tzw. ustawy wdrażającej. Jak przekonuje Ministerstwo Zdrowia, zwłoka wynika z trudności w oszacowaniu kosztów wejścia w życie unijnych przepisów. 

Polska od samego początku była przeciwna przyjęciu narzucanych przez Unię rozwiązań. Stoi bowiem na stanowisku, że ingerują one w systemy ochrony zdrowia poszczególnych państw. A te mają być wolne od wspólnotowych regulacji.

NFZ rekomendował rządowi np. zawarcie w ustawie zapisu, by zgodę na przeprowadzenie za granicą drogich zabiegów wydawał prezes funduszu. I najprawdopodobniej tak się stanie, co oznacza, że nowe prawo w znikomym stopniu zmieni sytuację polskich pacjentów.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum