Czy Ministerstwo Zdrowia manipuluje danymi o zakażeniach? Wiceminister zdrowia odpowiada

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Program 1 Polskiego Radia25 października 2021 12:30

Czy Ministerstwo Zdrowia manipuluje danymi dotyczącymi zachorowań na COVID-19 i liczby hospitalizacji wśród osób zaszczepionych? Na takie pytanie odpowiadał dziś, 25 października, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Szpital tymczasowy w Gdańsku w styczniu 2021. Fot. PAP/Adam Warżawa
  • Czy Ministerstwo Zdrowia manipuluje danymi dotyczącymi zachorowań na COVID-19 i liczby hospitalizacji wśród osób zaszczepionych i niezaszczepionych?
  • Jak dużo osób zaszczepionych trafia na oddziały covidowe i czy informacje dotyczące ich zgonów są rzetelnie przygotowywane? 
  • Na takie pytania odpowiadał dziś, 25 października, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia

Ministerstwo Zdrowia manipuluje danymi? 

Czy Ministerstwo Zdrowia manipuluje danymi dotyczącymi zachorowań na COVID-19 i liczby hospitalizacji wśród osób zaszczepionych był pytany 25 października, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia

- My te dane publikujemy co tydzień, czyli dane ile osób zakaziło się, mimo że było w pełni zaszczepionych. Te dane pokazujemy od momentu rozpoczęcia szczepień drugą dawką, czyli od momentu, kiedy jesteśmy w pełni zabezpieczeni - mówił Kraska.

Sprawdź: Niedzielski ostrzega: delta ma inny przebieg niż poprzednie warianty. "Szybciej dochodzi do załamania"
 
I wyliczał: - W tej chwili liczba osób zakażonych, które są w pełni zaszczepione, to poziom 2,36. Jeżeli byśmy podawali krótsze odcinki czasu, to oczywiście to by się zmieniało i wtedy oczywiście możemy tymi danymi – tak jak pani mówiła - manipulować. My chcemy podawać ten długi odcinek czasu, gdzie to jest naprawdę bardzo miarodajny okres, który pokazuje, ile osób w pełni zaszczepionych jednak zakaziło się ponownie koronawirusem - tłumaczył. 

Jak dodał obecnie odsetek osób w pełni zaszczepionych, które zmarły po zakażeniu koronawirusem to 2,19. 

- Czyli cały czas pokazujemy, że jednak ta skuteczność jeżeli chodzi o szczepienia, jest bardzo duża - podkreślał wiceminister zdrowia.

Sprawdź: Koronawirus. Nowe dane o zakażeniach i zgonach. Raport z 25 października

Ile osób na oddziałach covidowych jest w pełni zaszczepionych?

Kraska był pytany również, ile osób hospitalizowanych na oddziałach covidowych, to osoby w pełni zaszczepione.

- O tym także rozmawialiśmy na ostatniej Radzie Medycznej, bo osoby, które zasiadają w tej Radzie na bieżąco i praktycznie codziennie pracują z tymi pacjentami. I wszyscy eksperci i profesorowie podkreślali, że to jest naprawdę niewielki procent - odpowiadał. 

- Tutaj trudno podać konkretną liczbę, która by pokazała, ile osób w pełni zaszczepionych trafia do polskich szpitali, ale naprawdę: przeważająca większość to osoby niezaszczepione - dodał.

Czytaj również: Cmentarze na 1 listopada. Wiceminister zdrowia o aktualnej decyzji Ministerstwa Zdrowia

Obostrzenia będą lokalne. Kraska: mamy to w swoich scenariuszach i one leżą
 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum