PAP/Rynek Zdrowia | 02-03-2021 18:59

Czy Chiny dostarczą Polsce szczepionki przeciw Covid-19? Jest gotowość z ich strony

Chiny są gotowe dostarczyć Polsce szczepionki przeciwki Covid-19 w granicach posiadanych możliwości oraz w zależności od zapotrzebowania ze strony polskiej - zadeklarował w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą przywódca ChRL - Xi Jinping.

Chiny zadeklarowały gotowość dostarczenia do Polski szczepionek przeciw Covid-19, FOTO: PTWP

Xi Jinping podkreślił, że Polska jest ważnym krajem Europy Środkowowschodniej i istotnym członkiem Unii Europejskiej a z Chinami łączy ją partnerstwo strategiczne. Stąd też ChRL przywiązuje dużą wagę do relacji z Polską. - Chiny są skłonne te relacje zacieśniać, dostarczyć Polsce szczepionki na Covid-19 i wspierać import polskich towarów rolno-spożywczych - podała chińska agencja Xinhua.

Przywódca ChRL podkreślił, że w obecnej sytuacji Chiny i Polska powinny wzmocnić komunikację strategiczną i pogłębić pragmatyczną współpracę, a także wspólnie odpowiadać na różnorodne zagrożenia i wyzwania. Chiny, jak zaznaczył Xi Jinping, są gotowe do współpracy z Polską na rzecz stabilności i długoterminowego rozwoju relacji dwustronnych.

Xi zadeklarował również, że Chiny są gotowe wzmocnić wymianę doświadczeń dotyczących walki z pandemią koronawirusa i wznawiać w uporządkowany sposób podróże dwustronne.

Chiński przywódca podkreślił również, że w czasie pandemii do rekordowego poziomu wzrósł transport towarów połączeniami kolejowym łączącymi Chiny z Polską i Europą. Ocenił to jako oznakę współzależności łańcuchów dostaw między Chinami a Polską i innymi krajami UE - podała Xinhua.

Xi przypomniał też o niedawnym szczycie przywódców Chin i państw Europy Środkowowschodniej w formacie "17+1", który odbył się w trybie wideokonferencji. Chiny są skłonne pracować wspólnie z Polską, aby promować tę współpracę - zadeklarował.