Czwarta fala w Polsce. Niedzielski: jesteśmy przygotowani

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP30 lipca 2021 13:25

Czwarta fala pandemii koronawirusa w Polsce, to zdaniem ekspertów już tylko kwestia czasu. O przygotowaniach do większej liczby zakażeń mówił w piątek, 30 lipca, Adam Niedzielski. - Jesteśmy przygotowani - przekonywał minister zdrowia.

Czwarta fala w Polsce. Niedzielski: jesteśmy przygotowani
Adam Niedzielski na konferencji prasowej 30 lipca / Fot. PAP/Paweł Supernak
 • O przygotowaniach do czwartej fali pandemii w Polsce mówił na konferencji prasowej w piątek, 30 lipca, Adam Niedzielski
 • - Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń; na zwiększoną presję na infrastrukturę szpitalnictwa; wszystkie zagadnienia techniczne, logistyczne są dopracowane i wszyscy są w pełnej gotowości - przekonywał Minister Zdrowia
 • Mamy w gotowości ponad 320 laboratoriów, które wykonują testy na koronawirusa. Możemy robić dziennie 170 tys. badań

Czwarta fala w Polsce. Niedzielski: jesteśmy przygotowani

W czasie piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego szef resortu zdrowia powiedział, że Polska jest przygotowana na czwartą falę koronawirusa.

- Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń; na zwiększoną presję na infrastrukturę szpitalnictwa  - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że "wszystkie zagadnienia techniczne, logistyczne są dopracowane i wszyscy są pełnej gotowości".

Poinformował, że w czasie posiedzenia zajęto się m.in. kwestią przygotowania całego systemu laboratoriów do wykonywania diagnostyki w kierunku tego, czy mamy do czynienia z koronawirusem.

Czytaj więcej: Dworczyk o obostrzeniach dla niezaszczepionych: Nie wykluczamy żadnych rozwiązań

Minister zdrowia: możemy robić 170 tys. testów na koronawirusa dziennie

- Mamy w gotowości ponad 320 laboratoriów, które wykonują te testy. Możemy wykonywać dziennie 170 tys. badań, co jest liczbą bardzo dużą - powiedział Niedzielski.

Jak dodał - "przewyższa jakiekolwiek zapotrzebowanie na liczbę wykonywanych badań, jaką mieliśmy do czynienia we wcześniejszych okresach".

Poinformował, że razem z MON i MSWiA pilnowana jest wydolność mobilnych punktów pobrań, czyli popularnych punktów drive-thru.

- Mamy ich blisko 500 na terenie całego kraju. W ich obsłudze cały czas otrzymujemy wsparcie Wojsk Obrony Terytorialnej- - powiedział minister zdrowia.

NFZ zbada handel zaświadczeniami o szczepieniu. Niedzielski: To fałszowanie dokumentacji medycznej

Weryfikowanie mutacji koronawirusa. Jest sześć nowych laboratoriów

Zwrócił uwagę, że istnieje możliwość weryfikowania genomu, czyli mutacji, z jakimi mamy do czynienia.

- W tej chwili jest to jedno z priorytetowych zadań również pod kątem przeprowadzanych inwestycji - zaznaczył. Poinformował, że jest 6 nowych laboratoriów funkcjonujących w ramach Sanepidu, które są doposażone dzięki inwestycjom - powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że "jeżeli liczba zakażeń okazałaby się większa, to mamy podpisane umowy z całą siecią laboratoriów uniwersyteckich, które w zasadzie uczyły Sanepid wykonywać te badania genomu".

- Mamy dodatkowy potencjał wynoszący 4 tys. badań tygodniowo. Jesteśmy, więc w stanie wykonywać 7 tys. badań tygodniowo, co wystarczy, jeśli poziom zakażeń doszedłby do 10 tys. zakażeń dziennie - oświadczył Niedzielski.

Polecamy: Premier do antyszczepionkowców: przestańmy prowadzić kampanię fake newsów i agresji

"Tylko dla zaszczepionych" w Polsce? Rząd się boi, ale obostrzenia już są. W szpitalach, na uczelniach i imprezach

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze