Czwarta fala omija szkoły? Czarnek: 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 września 2021 12:00

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że 99,9 proc. uczniów uczy się stacjonarnie. Stwierdził, że czwarta fala nie dotarła do szkół.

Czwarta fala omija szkoły? Czarnek: 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym
Przemysław Czarnek uważa, że czwarta fala nie dotarła do szkół. Fot. PAP/Tomasz Gzell
 • Minister Przemysław Czarnek podczas rozmowy na antenie Polskiego Radia zapewnił, że codziennie monitorowana jest sytuacja w szkołach. Zapewnił, że czwarta fala nie dotarła do tych placówek
 • Na ponad 20 tys. szkół tylko 7 placówek działa w trybie zdalnym. Zdaniem ministra w trybie stacjonarnym uczy się 99,9 proc. uczniów
 • Czarnek wskazał, że jedynym zagrożeniem dla nauki stacjonarnej jest możliwa niewydolność ochrony zdrowia podobna tej w drugiej czy trzeciej fali

Minister nauki pełen optymizmu

Minister edukacji i nauki pytany na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia o sytuację w szkołach w kontekście coraz większej liczby dziennych przypadków zakażeń koronawirusem zapewnił, że jest w codziennym kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, z jego służbami, z kierującym Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztofem Saczką, a także z kuratorami, którzy są z kolei w kontakcie z dyrektorami szkół.

- Zbieramy codziennie informacje na temat tego, co się dzieje w szkołach. Chcę zapewnić, że do szkół ta czwarta fala pandemii jeszcze nie trafiła. 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym. Zaledwie 7 placówek na ponad 20 tysięcy działa w trybie zdalnym. W kilkudziesięciu przypadkach mamy do czynienia z hybrydą, czyli sytuacją, w której poszczególne klasy zostały wysłane na kwarantannę i na naukę zdalną z uwagi na ognisko zakaźne, ale to dot. 0,1 proc. uczniów - podkreślił.

- A zatem sytuacja jest bardzo dobra - ocenił.

Pytany o to, jakie dane będą decydujące, jeżeli chodzi o ewentualne przenoszenie nauki w tryb zdalny, odpowiedział, że "jeśli chodzi o takie incydentalne sprawy czy przypadki pojedyncze to oczywiście dyrektorzy szkół mają uprawnienie do tego, żeby w uzgodnieniu z służbami sanitarnymi decydować o przejściu na tryb zdalny poszczególnego oddziału, klasy bądź całej szkoły, jeśli pojawi się ognisko zakaźne w poszczególnych szkołach".

Czytaj: Koronawirus w 11 szkołach i jednym przedszkolu w Wielkopolsce

Co może zagrozić stacjonarnej nauce?

- Jeśli chodzi o systemowe rozwiązanie to zagrożenie dla nauki stacjonarnej jest tylko wówczas, kiedy wydolność systemu ochrony zdrowia byłaby rzeczywiście postawiona w takiej sytuacji, jak podczas trzeciej czy drugiej fali koronawirusa, kiedy widzieliśmy rzeczywiście bardzo duże kłopoty służby zdrowia - przepełnione szpitale, również te tymczasowe, które zostały przygotowane w celu zwalczania covid i wtedy rzeczywiście musielibyśmy podejmować decyzje o ograniczeniu kontaktów społecznych - wskazał Czarnek.

Przypomniał, że "w szkołach uczy się 4 mln 600 tys. dzieci, a zatem w ruchu około oświatowym, patrząc na wszystkich, którzy w tym ruchu około oświatowym się znajdują, to jest od kilku do kilkunastu mln osób dziennie, wtedy rzeczywiście w celu przerwania kontaktów społecznych i powstrzymania transmisji koronawirusa trzeba by było podejmować taką decyzję".

Zaznaczył, że "to nie liczba zakażeń dziennych, ale liczba hospitalizacji i wydolność służby zdrowia jest tutaj rzeczywiście czynnikiem decydującym".

W czwartek Ministerstwo Zdrowia informowało, że badania potwierdziły 722 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 10 osób z COVID-19. Tydzień temu, 9 września, resort informował o 510 zakażeniach, a dwa tygodnie temu, 2 września - o 390.

Czytaj: Plaga zachorowań na COVID-19 wśród dzieci w USA. Ekspert ostrzega: w Polsce będzie podobnie

Czarnek nie chce dyskryminować uczniów i na naukę zdalną wysyła całe klasy. Rekomendacje

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze