Członek ORL w Koszalinie: dlaczego pacjent nie lubi lekarza?

Autor: Głos Koszaliński/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2014 10:37

Zła opieka medyczna w Polsce, dosyć dobre zarobki lekarzy, mit "lekarza- łapówkarza" - to wszystko, zdaniem Romana Łabędzia, członka Okręgowej Rady Lekarskiej w Koszalinie, sprawia, że pacjent nie lubi lekarzy i nie ma do nich zaufania.

Łabędź wyjaśnia, że źle wygląda nie tylko kwestia sympatii czy antypatii. Kontrowersyjne jest też zaufanie do lekarzy. Jak podkreśla obecnie zaufaniem darzy lekarzy tylko 57 proc. społeczeństwa i jest to najgorszy wskaźnik od lat.

W jego opinii powodem takiej oceny lekarzy jest utożsamianie go z opieką medyczną. Nie przełamano także mitu lekarza-łapówkarza, a praktycznie to zjawisko już nie istnieje. W tej chwili zarobki lekarzy są na tyle dobre, że nie muszą oni wymagać od pacjentów innych gratyfikacji. Ponieważ w ostatnich latach poziom życia lekarzy poprawił się, w związku z tym są też oni postrzegani jako enklawa dobrobytu w społeczeństwie.

Łabędź zaznacza też, że współczuje pacjentom i jest z tymi, którzy muszą np. długo czekać w kolejkach, ale, jak podkreśla, lekarze nie mają z tym nic wspólnego. Lekarze mają wpływ na jakość leczenia w takich warunkach, na jakie pozwalają im pieniądze od NFZ. Starają się by za te pieniądze opieka była jak najbardziej komplementarna.

Przyznaje również, że oprócz dobrych lekarze są też ci mniej sprawni. Dlatego postuluje stworzenie systemu, w którym będzie rzeczywista konkurencja. W którym pacjent przychodzi do szpitala i wybiera chirurga, który ma go zoperować, a chirurg dostaje tyle pieniędzy, ilu zoperował pacjentów.

Więcej:www.gk24.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum