Częstochowa walczy z alkoholizmem

Autor: PAP/rynekzdrowia.pl • • 02 stycznia 2013 15:42

Prawie 5 mln zł przeznaczy w 2013 roku Częstochowa na przeciwdziałanie alkoholizmowi, w szczególności wśród uczniów. Pomoc będzie też udzielona rodzinom dotkniętym skutkami uzależnień.

Częstochowa walczy z alkoholizmem
Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2013 przewiduje m.in. pomoc terapeutyczną i wychowawczą dla młodzieży nadużywającej alkoholu oraz stosującej środki psychoaktywne. Dzieci z rodzin z problemem alkoholowym mogą liczyć na pomoc psychologiczną i rzeczową.

W programie przewidziano też m.in. wspomaganie działalności instytucji - stowarzyszeń, klubów abstynenckich, punktów konsultacyjnych - zajmujących się rozwiązywaniem problemów alkoholowych, a także prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych.

Jednym z elementów programu będzie także "zwiększenie skuteczności egzekwowania zakazu sprzedaży napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim i nietrzeźwym".

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie, z badania przeprowadzonego w 2011 roku wynika, że 73 proc. uczniów trzecich klas gimnazjalnych i 87 proc. uczniów drugich klas ponadgimnazjalnych uznało piwo za "łatwo dostępne". Zdobycie wina i wódki okazało się nieco trudniejsze - wódkę jako "łatwo dostępną" wskazało 52 proc. gimnazjalistów i 71 proc. ich starszych kolegów, wino - odpowiednio 61 i 81 procent.

Większość uczniów po raz pierwszy sięgnęła po alkohol w wieku 14-15 lat, przy czym chłopcy częściej niż dziewczęta piją mocniejsze alkohole.

Młodzież - pytana o środki odurzające, po które najczęściej sięga - wymieniała marihuanę/haszysz - 31,4 proc., dopalacze - 11,6 proc., klej i inne substancje wziewne - 4,7 proc., amfetaminę - 4,2 proc.

- Alkoholizm stał się istotnym problemem społecznym i stanowi dzisiaj jedno z najpoważniejszych zagrożeń naszego społeczeństwa. Badanie ankietowe pokazuje, że używki, a zwłaszcza alkohol, są codziennym elementem funkcjonowania młodzieży. Spożywanie alkoholu jest powszechne podczas spotkań grup rówieśniczych - wynika z diagnozy zamieszczonej w programie rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2013.

Problem jest widoczny także w policyjnych statystykach. Od stycznia do października 2012 roku odnotowano prawie 1,4 tys. przestępstw popełnionych pod wpływem alkoholu; wśród zatrzymanych było czternastu nieletnich.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum