Częstochowa: szpitale wstępnie zostały wytypowane do sieci

Autor: czestochowa.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2017 14:12

- NFZ przysłał nam informację, że wziął nas pod uwagę w dokonywanej aktualnie symulacji sieci szpitali. To znaczy, że wstępnie zostaliśmy do tej sieci zakwalifikowani - informuje rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie Magdalena Sikora.

Częstochowa: szpitale wstępnie zostały wytypowane do sieci
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

WSzS należy do największych szpitali marszałkowskich w województwie śląskim, tworzą go połączone placówki ba częstochowskiej Parkitce, Tysiącleciu i Kucelinie. Sieć objęła je wszystkie. - I tak, jak wynikało z naszych wcześniejszych analiz, zostaliśmy zaliczeni do podmiotów leczniczych trzeciego stopnia - dodaje rzecznik.

Szpitale sieciowe, jak zakłada Ministerstwo Zdrowia, mają mieć przez co najmniej cztery lata zagwarantowane pieniądze na leczenie w tych oddziałach, dzięki którym zostały do sieci zakwalifikowane (pozostałe oddziały muszą przystąpić do konkursu na kontrakt, podobnie jak placówki spoza sieci).

Ryczałt otrzymają niezależnie od tego, ilu przyjmą pacjentów. Podzielono je na placówki pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, onkologiczne, pulmonologiczne, pediatryczne oraz ogólnopolskie (m.in. kliniki). "Jedynki" to poziom podstawowy, im wyżej, tym wymaganych oddziałów przybywa - przypomina Gazeta Wyborcza.

Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie jest w symulacji sieci "dwójką".

- Taki sygnał dostaliśmy od NFZ - potwierdza dyrektor MSzZ Wojciech Konieczny. - Spodziewaliśmy się znaleźć na tym poziomie referencyjności, problem w tym, że nie należą do niego geriatria i dermatologia, które mamy. To znaczy, że te dwa oddziały mogą nie zostać objęte ryczałtem i będą się musiały starać o kontrakt.

Więcej: czestochowa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum