Częstochowa: szkolny program profilaktyki otyłości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2011 17:44

Zespół do opracowania i wdrożenia programu edukacyjnego związanego z upowszechnieniem w szkołach zasad prawidłowego żywienia został powołany w Częstochowie.

Częstochowa: szkolny program profilaktyki otyłości
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zespół składający się z nauczycieli, dyrektorów szkół, pracowników Urzędu Miasta, inspektorów sanepidu oraz doradców metodycznych opracuje ankietę, którą będą wypełniać wszystkie częstochowskie szkoły.

Pytania będą dotyczyły szkolnego jadłospisu, prozdrowotnych działań profilaktycznych, nieprawidłowego odżywiania. Ankieta będzie także próbą dokładnej oceny stanu zdrowia dzieci i młodzieży. W tym celu zespół skieruje do szkolnych pielęgniarek zapytanie dotyczące wagi uczniów.

- W szkole pracuję od 20 lat. Obecnie szacujemy, że problemy z nadwagą może mieć nawet 40 proc. uczniów - powiedziała  wicedyrektorka Zespołu Szkół Gastronomicznych w Częstochowie oraz przewodnicząca powołanego w piątek zespołu Elżbieta Beska.

Jej zdaniem, powodem nadwagi są najczęściej złe nawyki żywieniowe, jedzenie fast foodów, czekoladowych batonów, picia gazowanych, słodkich napojów oraz siedzącego trybu życia.

- Dawniej dzieci nosiły do szkoły kanapki. Obecnie kupują jedzenie w sklepiku. Będziemy edukować dzieci i młodzież w kwestii prawidłowego odżywiania - powiedziała PAP Beska.

Edukowane będą także szkolne kucharki i intendentki. W planach znalazło się wspólne gotowanie, planowanie jadłospisu i warsztaty z liczenia kaloryczności posiłków.

- W niektórych szkołach trzeba będzie zmienić sposób przygotowywania posiłków - zaznaczyła przewodnicząca zespołu.

W ramach programu zostanie także przygotowany film ze scenariuszem lekcji na temat zdrowego odżywiania.

Program edukacyjny pod nazwą "Upowszechnianie zasad prawidłowego żywienia wśród dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto Częstochowa" będzie realizowany w latach 2011-2013.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze