Częstochowa: samorząd określi potrzeby związane z procedurą in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2016 09:01

Samorząd Częstochowy zdiagnozuje aktualne potrzeby związane z realizacją procedury in vitro. Ma to związek ze znacznie większym niż zakładano zainteresowaniem tegoroczną edycją programu.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Nabór do kolejnej edycji miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro w Częstochowie ruszył 29 lutego. W budżecie miasta zapisano na ten cel 75 tys. zł. Dofinansowanie do zabiegu in vitro wyniesie 5 tys. zł. Zakładano, że z programu będzie mogło skorzystać 15 par.

W nowym programie wprowadzono kilka zmian, w tym m.in. podwyższenie wieku kobiety do 40 lat (poprzednio było 37), a w uzasadnionych medycznie przypadkach do 42 lat (jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml).

Ponadto program kierowany jest nie tylko do małżeństw - jak do tej pory - ale także do par pozostających w związkach partnerskich. Z 3 tys. do 5 tys. zł wzrosła kwota dofinansowania. - Te zmiany oraz wygaszenie funkcjonującego do tej pory programu ministerialnego sprawiło, że wnioski w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy złożyło już blisko 30 par - poinformował samorząd.

Mimo przekroczenia zakładanej wstępnie liczby par, które mogłyby zostać objęte wsparciem, urząd poinformował, że wnioski będzie przyjmował "jeszcze do końca marca, aby zdiagnozować aktualne potrzeby dotyczące in vitro w Częstochowie oraz zaplanować takie przesunięcie środków w budżecie, by z dofinansowania mogły skorzystać także pary wpisane obecnie na listę rezerwową".

- Oczywiście warunkiem dofinansowania są bezpośrednie wskazania do metody zapłodnienia pozaustrojowego, weryfikowane przez kliniki biorące udział w programie - poinformowano.

Pierwszy miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro był realizowany w Częstochowie w latach 2012-2014. Zakwalifikowano do niego wówczas ponad 30 par.

Dotąd urodziło się 12 dzieci, wśród nich bliźnięta. "Szczęśliwa dwunastka z Częstochowy. Dzięki miejskiemu programowi zdrowotnemu in vitro na świat przyszło w Częstochowie już 6 chłopców i 6 dziewczynek" - napisano na specjalnie przygotowanym plakacie zapowiadającym nowy program.

W 2016 r. program dla częstochowskich par realizować będzie pięć przychodni z siedzibami w Katowicach, Mysłowicach, Łodzi i Warszawie. O rozstrzygnięciu procedury wyłaniania realizatorów programu, czyli "ośrodków dysponujących odpowiednim doświadczeniem i standardami w zakresie przeprowadzania zabiegów in vitro".

Decyzja o kontynuacji kolejnej edycji miejskiego programu in vitro w latach 2015-2017 zapadła 23 listopada 2015 r.

Zgodnie z programem jego uczestnikom, którzy "pozostają w związku małżeńskim lub związku partnerskim, są mieszkańcami miasta Częstochowy" będzie przysługiwała możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wys. 5 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu do programu zakwalifikowane zostaną pary, które mają za sobą leczenie niższego rzędu lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum