Częstochowa: rozstrzygnięto konkurs na realizację programu in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2013 12:44

Osiem podmiotów leczniczych z całego kraju będzie w 2013 r. realizować program leczenia niepłodności metodą in vitro skierowany do mieszkańców Częstochowy - poinformował w poniedziałek (18 marca) Urząd Miasta w Częstochowie. W tym roku przewidziano na ten cel 150 tys. zł.

Częstochowa: rozstrzygnięto konkurs na realizację programu in vitro

Podmioty lecznicze - w tym m.in. kliniki i ośrodki położniczo-ginekologiczne - wyspecjalizowane w leczeniu niepłodności metodą in vitro z Katowic, Wrocławia, Warszawy, Białegostoku, Krakowa i Łodzi, zostały wyłonione w konkursie ogłoszonym przez częstochowski samorząd w połowie lutego.

Pieniądze na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro w wysokości 150 tys. zł zostały zabezpieczone w budżecie miasta.

Dofinansowanie może otrzymać 50 par. Mogą się o nie ubiegać małżeństwa - mieszkańcy Częstochowy - które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia (wymagany wiek kobiety to 20-37 lat). Przysługuje im możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 3 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie, nabór par zainteresowanych udziałem w programie rozpocznie się na początku przyszłego tygodnia.

Konkurs na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro adresowany był do podmiotów leczniczych świadczących usługi medyczne, które realizują m.in. europejski program monitoringu wyników leczenia metodami zapłodnienia pozaustrojowego, zapewniają możliwość leczenia niepłodności tymi metodami od co najmniej dwóch lat, dysponują doświadczoną kadrą oraz aparaturą, wykonały w ostatnich latach co najmniej 200 takich procedur rocznie.

Uchwała, która ustanawia program dofinansowania in vitro, została przyjęta w październiku 2012 roku. Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" ruszył pod koniec ubiegłego roku. Do udziału w nim zakwalifikowano 12 spośród ponad 30 par. Każda z nich otrzymała dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł z budżetu miasta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum