Częstochowa: nie tylko dla zameldowanych - radni wprowadzili poprawkę do uchwały ws. in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 listopada 2012 20:10

Radni Częstochowy wprowadzili poprawkę do uchwały ws. dofinansowania in vitro. Zgodnie ze zmianą, małżeństwa, które chciałyby skorzystać z tej procedury, muszą mieszkać w Częstochowie, ale nie muszą być zameldowane.

Częstochowa: nie tylko dla zameldowanych - radni wprowadzili poprawkę do uchwały ws. in vitro
Zapis dotyczący obowiązku zameldowania został zakwestionowany przez wojewodę śląskiego kilkanaście dni temu.

W ubiegłym tygodniu dyrektor nadzoru prawnego wojewody Krzysztof Nowak poinformował, że wszczęto postępowanie nadzorcze, które ma wyjaśnić, czy zapis o obowiązku zameldowania umieszczono w uchwale zgodnie z prawem.

Nowak powiedział, że ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że gmina koncentruje się na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców; tymczasem - mówił - w polskim prawie nie ma pojęcia mieszkańca, jest zdefiniowane pojęcie zamieszkania czyli miejsca, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. W związku tym "odwoływanie się przy wszelkiego rodzaju regulacjach w uchwałach do kwestii zameldowania jest niezgodne z pojęciem osoby zamieszkującej, mieszkańca gminy".

- Zamiast zapisu mówiącego, że pary ubiegające się o dofinansowanie muszą być zameldowane na stałe w Częstochowie od co najmniej roku, radni wprowadzili zapis: są mieszkańcami miasta Częstochowy - poinformował w czwartek (22 listopada) Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Uchwała, która ustanawia program dofinansowania in vitro, została przyjęta 18 października. Uchwalono wtedy, że pary ubiegające się o dofinansowanie muszą m.in. pozostawać w związku małżeńskim; wymagany wiek kobiety to 20-37 lat (według rocznika urodzenia). Zaznaczono, że powinny to być pary, które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia.

Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" zakłada, że w ciągu trzech lat z dofinansowania skorzysta 160 par. W 2012 roku, biorąc pod uwagę środki w budżecie, wsparcie może otrzymać 36 par. Dofinansowanie wynosi 3 tys. zł. Do tej pory do programu zgłosiło się 35 par.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum