Częstochowa: nabór do programu in vitro - w budżecie pieniądze dla 15 par

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2016 13:51

Nabór do kolejnej edycji miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro w Częstochowie ruszy 29 lutego - poinformował rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj. W budżecie miasta zapisano na ten cel 75 tys. zł, z programu będzie mogło skorzystać 15 par.

Nabór do częstochowskiego programu rusza za kilka dni Fot. Archiwum RZ

Pierwszy miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro rozpoczął się w Częstochowie prawie cztery lata temu - był realizowany w latach 2012-2014. Zakwalifikowano do niego wówczas ponad 30 par. Urodziło się 12 dzieci, wśród nich bliźnięta.

Drugi, przyjęty przez częstochowskich radnych program zakłada kilka zmian, w tym m.in. podwyższenie wieku kobiety do 40 lat (poprzednio było 37), a w uzasadnionych medycznie przypadkach do 42 lat (jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml). Ponadto program kierowany jest nie tylko do małżeństw - jak do tej pory - ale także do par pozostających w związkach partnerskich. Z 3 tys. zł do 5 tys. zł wzrosła również kwota dofinansowania.

- Nabór, który ruszy 29 lutego zostanie poprzedzony akcją informacyjną wśród mieszkańców - zaznaczył Tutaj.

Kolejną edycję miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro w Częstochowie będzie realizować pięć placówek z siedzibami w Katowicach, Mysłowicach, Łodzi i Warszawie.. W minionym tygodniu częstochowski samorząd poinformował, że zakończyła się procedura wyłaniania "ośrodków dysponujących odpowiednim doświadczeniem i standardami w zakresie przeprowadzania zabiegów in vitro".

Decyzja o kontynuacji kolejnej edycji miejskiego programu in vitro w latach 2015-2017 zapadła 23 listopada 2015 roku. Uchwałę ws. przyjęcia programu polityki zdrowotnej "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2015-2017" poparło 14 radnych, przeciw było 13, jeden wstrzymał się od głosu. W trakcie dyskusji radna Anna Majer z klubu PiS poinformowała, że PiS (wówczas 10 radnych) będzie głosowało przeciw uchwale.

W uzasadnieniu do tej uchwały napisano, że celem głównym programu jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności wśród mieszkańców Częstochowy. Zgodnie z programem, jego uczestnikom, którzy pozostają w związku małżeńskim lub związku partnerskim, są mieszkańcami miasta Częstochowy będzie przysługiwała możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wys. 5 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.

- Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu do programu zakwalifikowane zostaną pary, które mają za sobą leczenie lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego - informował wcześniej częstochowski samorząd.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum