×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Częstochowa: mieszkańcy powyżej 60. roku życia wejdą w skład rady seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia26 listopada 2013 20:28

Dwanaście osób wejdzie w skład Miejskiej Rady Seniorów w Częstochowie - poinformował we wtorek rzecznik urzędu miasta Włodzimierz Tutaj. Częstochowa liczy ok. 230 tys. mieszkańców, w tym ok. 60 tys. seniorów powyżej 60. roku życia.

Częstochowa: mieszkańcy powyżej 60. roku życia wejdą w skład rady seniorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Liczba seniorów w Częstochowie stale się powiększa, dlatego rozpoczynamy kilka inicjatyw samorządowych związanych z tym środowiskiem. Jedną z nich jest powołanie Miejskiej Rady Seniorów" - powiedział PAP Włodzimierz Tutaj.

Rada ma reprezentować interesy seniorów wobec władz miasta i działać m.in. w obszarach zapobiegania i przełamywania marginalizacji osób starszych, wspierania ich aktywności, profilaktyki i promocji zdrowia oraz dostępu do edukacji i kultury. Decyzję o jej powołaniu podjęli częstochowscy radni.

W skład rady może wejść najwyżej 12 osób, które ukończyły 60. rok życia, w tym m.in. 5 przedstawicieli organizacji pozarządowych, które działają na rzecz środowiska osób starszych, 3 przedstawicieli uniwersytetów trzeciego wieku. Po dwóch przedstawicieli wskażą również Rada Miasta oraz prezydent Częstochowy. "Miejska Rada Seniorów powinna się ukonstytuować pod koniec roku i zacząć działalność na początku przyszłego" - dodał Tutaj.

Wśród kolejnych inicjatyw skierowanych do seniorów znalazło się m.in. wprowadzenie Karty Częstochowski Senior. Uprawnia ona do zniżek m.in. w obiektach sportowych, kawiarniach, klubach fitness, szkołach językowych a także do ulg i rabatów w obiektach sanatoryjnych znajdujących się w Dusznikach Zdroju, Szczawnie Zdroju, Ustroniu, czy Lądku Zdroju oraz w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Zakopanem. Dotąd wydano ponad 3,3 tys. takich kart.

W listopadzie zakończono również budowę trzech nowych placów rekreacji ruchowej dla seniorów. Każda z siłowni została wyposażona w urządzenia do ćwiczeń, m.in. orbitreki - urządzenia pozwalające wzmacniać różne grupy mięśni, a także przyrządy do ćwiczeń skrętów tułowia, steppery, masażery pleców, rowery stacjonarne. Inwestycja została sfinansowana z budżetu miasta, jej koszt to ponad 188 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze