Częstochowa: będzie drugi miejski program in vitro?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2015 17:47

W Częstochowie prowadzone są przygotowania do wdrożenia drugiego programu in vitro. W czerwcu powinien trafić do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - poinformował w piątek (22 maja) rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj.

Częstochowa: będzie drugi miejski program in vitro?

W 2012 roku, Częstochowa jako pierwsza w kraju wprowadziła miejski program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców". Był realizowany w latach 2012-2014. Zakwalifikowano do niego łącznie 33 pary.

- Urodziło się siedmioro dzieci, wśród nich bliźnięta. Spodziewamy się jeszcze trójki dzieci - powiedział w piątek Tutaj.

Rzecznik Urzędu Miasta dodał, że nowy program dotyczący leczenia niepłodności metodą in vitro jest jeszcze w trakcie opracowywania a nad ustalaniem jego ostatecznego kształtu pracuje zespół ekspertów.

- Chodzi o to, aby nasz program uzupełniał już funkcjonujący program ministerialny. Nasz ma być dodatkową szansą dla mieszkańców Częstochowy - wyjaśnił.

Według rzecznika w czerwcu program powinien trafić do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Agencja ma dwa miesiące na wydanie opinii. Kolejnym etapem będzie przyjęcie go przez radnych. Jego realizację, czyli procedurę wyboru uczestników rozpoczniemy prawdopodobnie jesienią. Będzie to również program kilkuletni - oznajmił Tutaj.

W budżecie miasta na 2015 rok na kontynuowanie miejskiego programu in vitro zapisano 80 tys. zł. W 2014 roku było to również 80 tys. zł, a w 2013 roku - 150 tys. zł.

Realizowany w latach 2012-2014 program był skierowany do małżeństw - mieszkańców Częstochowy, które wyczerpały inne możliwości leczenia i zostały zakwalifikowane do leczenia tą metodą, zgodnie z określonymi wytycznymi. Warunkiem było, by kobieta miała od 20 do 37 lat.

Każda zakwalifikowana do programu para mogła otrzymać jednorazowe dofinansowanie do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w wys. 3 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty pokrywała sama. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum