Częstochowa: 600 tys. zł na znieczulenie dla rodzących?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 22 listopada 2012 13:49

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) chce, aby z budżetu miasta finansowane było znieczulenie zewnątrzoponowe dla rodzących kobiet. W czwartek (22 listopada) podczas sesji poświęconej prezentacji budżetu na przyszły rok poinformował radnych o swoim pomyśle.

Częstochowa: 600 tys. zł na znieczulenie dla rodzących?

Do merytorycznej dyskusji na ten temat może dojść w grudniu, w ramach sesji budżetowej. Wprawdzie radni otrzymali projekt budżetu już w połowie listopada, ale ewentualne poprawki i uwagi będą mogli zgłaszać w czasie sesji poświęconej zatwierdzeniu budżetu na 2013 r.

- Jeśli radni zaakceptują propozycję prezydenta, znieczulenie byłoby opłacane w ramach programu zdrowotnego. Byłby to największy, w sensie nakładów finansowych, program zdrowotny miasta. Jego koszt to 600 tys. zł. Drugim, jeśli chodzi o wydatki, byłyby szczepienia przeciwko pneumokokom, na które miasto chce przeznaczyć 400 tys. zł - powiedział nam Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Przypomnijmy, że w Polsce refundowane znieczulenie przysługuje tylko w ściśle określonych wskazaniach medycznych. W efekcie otrzymuje je zaledwie około 2 proc. rodzących. Modne ostatnio podawanie rodzącym podtlenku azotu (tzw. gazu rozweselającego), który w pewnym stopniu uśmierza ból porodowy, nie jest znieczuleniem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum