Częstochowa: 40 par zgłosiło chęć skorzystania z miejskiego programu in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2020 19:40

40 par złożyło w sobotę w Urzędzie Miasta Częstochowa wnioski o dofinansowanie z miejskiego budżetu procedury pozaustrojowego zapłodnienia - in vitro - poinformował w poniedziałek magistrat. Jeden wniosek nie spełniał wymogów formalnych.

Na realizację tego zadania w budżecie miasta zabezpieczono 180 tys. zł dla 36 par Fot. Gyncentrum

Na realizację tego zadania w budżecie miasta zabezpieczono 180 tys. zł dla 36 par. Oznacza to, że 3 pary pozostają na liście rezerwowej.

Do tej pory w ramach miejskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro urodziło się już 49 dzieci - 26 dziewczynek i 23 chłopców, w tym 5 par bliźniąt. W tym roku częstochowskie pary - beneficjenci programu - oczekują na narodziny jeszcze 6 dzieci.

Częstochowa, jako pierwszy samorząd w kraju, wprowadziła program dofinansowania procedury in vitro dla swoich mieszkańców. O dofinansowanie zabiegu mogą się starać w Częstochowie małżeństwa i pary partnerskie z tego miasta, które spełniają też dodatkowe kryteria, m.in. kobieta musi mieć od 20 do 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach - do 42 lat. Para musi też wykazać, że wcześniej leczyła niepłodność lub ma bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci. Dotychczas miały miejsce dwie edycje częstochowskiego programu dofinansowania leczenia in vitro, obecnie trwa trzecia - na lata 2018-2020.

W woj. śląskim miejski program in vitro realizuje od marca 2017 r. także samorząd Sosnowca. Przez cztery lata ma z niego skorzystać około 160 par. Miasto przeznacza na dofinansowanie procedur in vitro po 200 tys. zł rocznie. W listopadzie 2017 r. Rada Miasta Katowice nie przyjęła miejskiego programu in vitro zgłoszonego w obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej.

Anna Gumułka - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum