Czerwony Krzyż potrzebuje więcej pieniędzy dla Ukrainy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2014 19:39

Szef Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Peter Maurer wyraził w środę (14 maja) opinię, że z uwagi na kryzys na Ukrainie, potrzeba więcej funduszy na cele humanitarne w tym kraju. MKCK posłał tam po raz pierwszy swych 22 przedstawicieli.

- Musimy dostosować się do kryzysu na Ukrainie, kraju, gdzie MKCK nie był wcześniej obecny - powiedział Maurer na konferencji prasowej w Genewie, podczas której przedstawił raport z działalności tej organizacji w 2013 roku.

- W ostatnich miesiącach Ukraina nie była krajem z problemami humanitarnymi, lecz krajem, w którym były problemy i napięcia polityczne. Jednak obecnie próbujemy rozmawiać z władzami lokalnymi i centralnymi, w jaki sposób możemy złagodzić pewne problemy humanitarne - wyjaśnił.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża rozpoczął współpracę z ukraińskim Czerwonym Krzyżem, aby dostarczyć pomoc medyczną, podczas lutowych starć wokół Majdanu w Kijowie. Współpraca ta rozszerzała się wraz z rosnącym napięciem na Krymie i na wschodzie kraju. MKCK dysponuje obecnie na Ukrainie 22 pracownikami, biurami w Kijowie, Symferopolu, Odessie, Charkowie i Doniecku.

Budżet tej organizacji przeznaczony dla Ukrainy wynosi obecnie 3,3-3,1 mln euro.

- Mamy nadzieję, że ta skromna kwota wystarczy, lecz na przyszłość, gdyby doszło do większego konfliktu, będziemy potrzebować więcej pieniędzy - powiedział Maurer.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum