Aż 200 pielęgniarek z dyplomami. Czepkowanie 2021 na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

Autor: oprac. JKB • Źródło: WUM, Rynek Zdrowia16 lipca 2021 03:19

Czepkowanie 2021. Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbyło się uroczyste dyplomowanie studentów pielęgniarstwa I stopnia. Dyplomy odebrało 210 absolwentów, w tym 12 mężczyzn.

  • 14 lipca odbyło się czepkowanie absolwentów i absolwentek I stopnia pielęgniarstwa na Warszawski Uniwersytecie Medycznym
  • W tym roku studia I stopnia pielęgniarstwa ukończyło 210 osób. Wśród nich znalazło się 198 kobiet i 12 mężczyzn
  • Uroczystość odbyła się na Wydziale Nauk o Zdrowiu WUM

Czepkowanie pielęgniarek na WUM

14 lipca miało miejsce uroczyste dyplomowanie absolwentów I stopnia pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Tego dnia 210 absolwentów (wśród nich 198 kobiet i 12 mężczyzn) odebrało pamiątkowe dyplomy ukończenia studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu, a także złożyło przyrzeczenie zawodowe. Adepci zostali także symbolicznie czepkowani, co stanowi tradycyjną formę tego rodzaju dyplomatorium. 

Ze względu na szczególne wyniki w nauce, władze uczelni uhonorowały trzy absolwentki, które osiągnęły najwyższą średnią na studiach:

  • Angelę Malewską (średnia 4,74);
  • Agatę Magdalenę Stachowską (średnia 4,38);
  • Dominikę Niewierowską (średnia 4,34).

Oprócz tego, docenieni zostali także najbardziej aktywni studenci:

  • Michał Czaplicki;
  • Katarzyna Krzyżanowska;
  • Aleksandra Murawska.

Wspomniani absolwenci otrzymali upominki od Anny Dudzińskiej, przewodniczącej Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Czepkowanie absolwentów pielęgniarstwa na WUM
Czepkowanie absolwentów pielęgniarstwa na WUM

Pierwsza w Polsce uroczystość nałożenia czepka odbyła się w 1911 roku

Uroczystość czepkowania pielęgniarek prowadzona była przez dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu dr. hab. Mariusza Gujskiego, uczestniczył w niej również rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong.

Rektor podkreślił znaczenie zawodu pielęgniarki/pielęgniarza w systemie ochrony zdrowia.

- Pielęgniarki i pielęgniarze są potrzebni od zawsze. Nie tylko w czasach pandemii. (…) Czekamy na Was. Jesteście w naszych szpitalach bardzo potrzebni – powiedział prof. Gaciong.

Zwrócił również uwagę, że czepkowanie jest rytuałem potwierdzających zdobytą wiedzę i uzyskanie dyplomu, a pierwsza w Polsce uroczystość nałożenia czepka odbyła się w 1911 r. w krakowskiej Szkole Zawodowej Pielęgniarek. Podkreślił, że tegoroczna uroczystość na WUM przypada w setną rocznicę rozpoczęcia zawodowego nauczania pielęgniarstwa w Warszawie. 

Dodajmy, że w auli wykładowej im. prof. Janusza Piekarczyka zasiedli - jak wymieniają przedstawicie WUM - rektor prof. Zbigniew Gaciong, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju prof. Paweł Włodarski, dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Rafał Krenke, prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego prof. Agnieszka Mielczarek, przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu prof. Bolesław Samoliński, prodziekan ds. pielęgniarstwa WNoZ dr hab. Łukasz Czyżewski, prodziekan ds. położnictwa WNoZ dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska i członkowie Rady Wydziału Nauk o Zdrowiu.

W uroczystości wzięli również udział dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Sławatyniec, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Anna Dudzińska, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Beata Szlendak, prezes zarządu Grupy Luxmed Anna Rulkiewicz.

Czytaj więcej: Ile zarabia lekarz, pielęgniarka, salowa? Od 1 lipca mniej niż w ustawie być nie może

Skandal z zarobkami pielęgniarek. "Dyrektorzy z oszczędności nie uznają ich kwalifikacji"

Pielęgniarki do ministra zdrowia: "Prymitywne próby manipulowania opinią publiczną"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum