Czechy: decyzją rządu stopniowe odejście od ograniczeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2020 09:27

Rząd Czech zdecydował we wtorek (14 kwietnia) o odchodzeniu od ograniczeń w handlu, usługach, szkolnictwie oraz w kulturze i sporcie. Najwcześniejsze decyzje mają wejść w życie - w przypadku korzystnej sytuacji epidemiologicznej - 20 kwietnia, a ostatnie - 8 czerwca br.

Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Łącznie zaplanowano 5 etapów liberalizacji.

Władze chcą w pierwszym etapie uruchomić zakłady rzemieślnicze i związane z nimi sklepy, komisy i salony samochodowe, bazary z warzywami i owocami oraz towarami o charakterze regionalnym. Wznawianiu działalności ma towarzyszyć wprowadzenie zasad higieny, które muszą być nadzorowane przez organizatorów, którzy będą odpowiedzialni m.in. za respektowanie odległości między kupującymi. W ostatnim etapie otwierane mają być całe centra handlowe.

Wicepremier, minister handlu i usług oraz transportu Karel Havliczek powiedział po posiedzeniu rządu, że plan gabinetu będzie realizowany jedynie w sytuacji, gdy rozszerzanie się koronawirusa będzie pod kontrolą. - Może tam (w planie rządu) dojść do pewnych przesunięć, ale będziemy zadowoleni, jeżeli uda się go wykonać - powiedział Havliczek.

Wiceminister zdrowia, epidemiolog Roman Prymula oznajmił, że eksperci nie mogą podać precyzyjnej granicy zachorowań, poniżej której możliwe będzie uchylanie ograniczeń. - Utrzymywanie odległości miedzy ludźmi, noszenie maseczek oraz respektowanie ogólnych zasad higieny zdecyduje o powodzeniu planu - podkreślił.

Ministerstwo szkolnictwa zaplanowało powrót studentów do szkół wyższych już w przyszłym tygodniu, ale dotyczy to jedynie najwyższych roczników i tych zajęć, które będą odbywać się w maksymalnie pięcioosobowych grupach. Możliwe jest organizowanie egzaminów licencjackich i magisterskich. Szkoły średnie mają zostać uruchomione dla tegorocznych maturzystów 11 maja, a dla młodszych klas 25 maja. W klasach ma być maksymalnie 15 uczniów. Pierwsze matury mogłyby odbyć się po 1 czerwca. Szkoły i uczelnie są zamknięte w Czechach od 11 marca br.

Rząd zaplanował, że 20 kwietnia będą mogły być wznowione treningi profesjonalnych sportowców, ale bez udziału publiczności. Od 8 czerwca mają być dozwolone wydarzenia sportowe z udziałem do 50 osób. 11 maja mają ruszyć fitness centra oraz siłownie.

Plan rządu przewiduje, że muzea i galerie zostaną uruchomione 25 maja, a w czerwcu będą mogły działać teatry w ścisłym reżimie higienicznym.

Minister zdrowia Adam Vojtiech powiedział, że nie ma planów odejścia od obowiązku noszenia maseczek ochronnych. - Z naszego punktu widzenia maseczki zdały egzamin jako bardzo ważne ograniczenie - oświadczył.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum