Czechy: Zmarł popularny aktor Josef Abrham, znany m.in. ze "Szpitala na peryferiach"

Autor: • Źródło: PAP17 maja 2022 11:33

Zmarł popularny czeski aktor filmowy i teatralny Josef Abrham - poinformowała we wtorek agencja CTK, powołując się na syna artysty. Polska publiczność pamięta Abrhama z roli dr. Blażeja w szpitalu „Szpital na peryferiach” czy sympatycznego oszusta Vrany z filmu „Kelner, płacić!”. Miał 82 lata.

Czechy: Zmarł popularny aktor Josef Abrham, znany m.in. ze "Szpitala na peryferiach"

Abrham zyskał popularność dzięki postaciom przystojnych mężczyzn, uwodzicieli, lekarzy i oszustów. Grał role zarówno komediowe, jak i poważne. Oprócz występów w popularnym także w Polsce serialu "Szpital na peryferiach" czy w "Kelner, płacić!", w pamięci widzów zapisał się m.in. dzięki roli w komedii przygodowej Janusza Majewskiego "C.K. Dezerterzy".

Wkrótce po ogłoszeniu śmierci aktora na portalach społecznościowych pojawiły się liczne kondolencje, koledzy, krytycy i politycy wspominali jego aktorskie umiejętności. Przypomniano, że w 1990 roku zagrał rolę Ferdynanda Vanka, alter ego autora Vaclava Havla w jego dramacie "Audiencji". Wcześniej dramat wystawiano tylko w podziemiu lub za granicą. Abrham zagrał też główną rolę w innym dziele Havla "Odejście", który były prezydent Czech sam przeniósł na ekran.

Z Pragi Piotr Górecki

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum