PAP/Rynek Zdrowia | 20-01-2017 13:55

Czarzasty o medycznej marihuanie: zrealizujcie testament człowieka, który umarł

Projekt ustawy ws. dopuszczenia do użytku medycznej marihuany autorstwa SLD jest niepolityczny i ponadpartyjny - podkreślił w piątek (20 stycznia) szef SLD Włodzimierz Czarzasty. - Przestańcie wylewać łzy obłudne, zrealizujcie testament człowieka, który umarł - emocjonalnie zaapelował przewodniczący.

W sejmowej komisji zdrowia znajduje się obecnie projekt ws. medycznej marihuany autorstwa posłów ruchu Kukiz'15. Fot. archiwum

Pod koniec sierpnia 2016 roku politycy SLD złożyli w Sejmu petycję, w której zaapelowali do posłów o szybką zmianę przepisów, by umożliwić leczenie medyczną marihuaną oraz substancjami zawierającymi olej konopny. Do petycji dołączono, dopuszczający takie leczenie, projekt tzw. ustawy Tomasza Kality - byłego rzecznika SLD, który od wiosny 2016 r. zmagał się z chorobą nowotworową i apelował o możliwość leczenia medyczną marihuaną. Kalita zmarł w poniedziałek.

- W tej chwili obserwuję na Facebooku, na Twitterze oświadczenie pana prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie Tomasza Kality, pani premier Szydło w sprawie Tomasza Kality - chcę Wam przypomnieć i prosić, żebyście nie odlatywali w pełną obłudę - mówił w piątek (20 stycznia) Czarzasty.

- Obiecaliście za życia panu Kalicie, że przeprowadzicie przez Sejm projekt ustawy dotyczący pozwolenia na używanie medycznej marihuany - obiecaliście to - dodał.

Jak podkreślił projekt złożony przez SLD "do dziś nie wyszedł z sejmowej komisji petycji".

- Wystarczy, żeby marszałek Sejmu powiedział jedno słowo w tej sprawie, komisja petycji wystarczy, żeby się zebrała na posiedzeniu i podniosła 10 rąk do góry - to nie jest problem, PiS ma wszędzie większość - zaznaczył szef Sojuszu.

Jak zauważył, w sejmowej komisji zdrowia znajduje się obecnie projekt ws. medycznej marihuany autorstwa posłów ruchu Kukiz'15. - Wystarczy zebrać komisję i przegłosować go - nie opowiadać bzdur, że się to zrobi, to trzeba po prostu zrobić - oświadczył.

Szef SLD podkreślił, że dla jego partii jest obojętne, który projekt zostanie przegłosowany. - Uważamy tę rzecz jako absolutnie pozapartyjną, ponadpartyjną i niepolityczną - dodał.

- Tylko przestańcie wylewać łzy obłudne, zrealizujcie testament człowieka, który umarł i którego ostatnim marzeniem bardzo konsekwentnie wcielanym przez niego przez ostatnie miesiące swojego życia było wprowadzenie tej ustawy - zaznaczył.

- Dlatego zwracam się już po raz setny do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła: przestań się wygłupiać - zrób to - apelował Czarzasty.

Minister Radziwiłł mówił w czwartek (19 stycznia), że nie ma dowodów, iż marihuana jest lekiem. Jak dodał, wydaje się jednak dopuszczalne, by dla niewielkiej grupy pacjentów sprowadzać preparaty marihuanowe jako surowce farmaceutyczne i po przygotowaniu w aptekach zapewnić ich stosowanie.

- Wydaje się, że jest dopuszczalne, aby dla niewielkiej grupy pacjentów, którzy tego potrzebują, zgodnie z zleceniem lekarskim, sprowadzać preparaty marihuanowe jako surowce farmaceutyczne i po przygotowaniu w odpowiednio wytypowanych aptekach, zapewnić stosowanie tego typu preparatów jako terapii eksperymentalnej - podkreślił minister zdrowia.

Według niego, w tym kierunku powinny iść prace podkomisji, która zajmuje się poselskim projektem dotyczącym medycznego wykorzystywania marihuany.