Czarnek o powrocie dzieci do szkół: "Mamy plan na ewentualną czwartą falę"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 lipca 2021 13:55

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że resort szykuje się na powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach. Jak twierdzi istnieje plan na ewentualną czwartą falę.

Minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej 7 lipca/Fot. PAP/Mateusz Marek
  • Minister edukacji i nauki mówił w Polskim Radiu o możliwym powrocie dzieci do szkół we wrześniu
  • Jednocześnie zapewnił, że resort edukacji jest przygotowany na możliwość przyjścia czwartej fali
  • Minister Czarnek przedstawił także plan wsparcia uczniów po pandemii

Optymistyczne nastawienie ministra

Szef resortu edukacji i nauki pytany w programie PR24 o powrót dzieci do szkół od września, przekazał, że ministerstwo przygotowuje się na pełny powrót do szkoły.

- Nic na razie nie wskazuje na to, żeby było jakiekolwiek zagrożenie, ale oczywiście mamy w szufladach plany na wypadek, gdyby jednak czwarta fala przyszła i była rzeczywiście groźna - zaznaczył Czarnek.

- Na razie jesteśmy pełni optymizmu i przygotowujemy się na pełny powrót do szkoły w trybie stacjonarnym - dodał.

Minister Czarnek wskazał na istotną rolę narodowego programu wsparcia uczniów po pandemii, zaprezentowanego przez MEiN. 

Plan resortu dla uczniów

Przemysław Czarnek podczas środowej (7 lipca) konferencji prasowej zdecydował się przedstawić szczegóły tzw. Programu Wsparcia dla Uczniów po Pandemii. Szef resortu edukacji zaznaczył, że na cały projekt przeznaczono 244 milionów złotych. W ramach proponowanego planu, ministerstwo uruchomi specjalne sportowe zajęcia dodatkowe dla uczniów w ramach "Sport klubów".

Oprócz tego, w szkołach zostaną zorganizowane dodatkowe zajęcia edukacyjne, aby uzupełnić wiedzę uczniów po przebyciu nauki zdalnej. Zostało również przygotowane wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów i nauczycieli.

-  Blisko 90 proc. szkół zgłosiło się po zajęcia wspomagające od 1 września, za które w całości płaci państwo polskie - to 10 godzin dla każdej klasy w każdej szkole. Będziemy mogli uzupełniać wiedzę, bo nauka zdalna nie jest dość efektywna - powiedział na konferencji minister.

Przypomnijmy, pomysły ministra Czarnka (m.in. obowiązkowe nauczanie religii/etyki w szkołach czy zwiększenie kontroli nad szkołami przez kuratorów) spotkały się z ostrą krytyką. Pod koniec czerwca odbył się protest pod siedzibą MEiN. Zebrani pod gmachem demonstrujący sprzeciwiali się zmianom proponowanym przez szefa resortu nauki. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum