Czarnek: nauczyciele powyżej 60. r.ż. będą szczepieni preparatem Pfizera w swojej grupie wiekowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2021 11:38

Nauczyciele powyżej 60. roku życia zostaną zaszczepieni szczepionką Pfizera w swojej grupie wiekowej, w miarę dostaw - poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek: nauczyciele powyżej 60. r.ż. będą szczepieni preparatem Pfizera w swojej grupie wiekowej
W pierwszej grupie będzie mogło się zaszczepić 440 tys. nauczycieli Fot. Flickr (CC-NC-ND 2.0)

W radiowej Jedynce minister Czarnek przypomniał, że w poniedziałek rozpoczynają się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 wśród nauczycieli prowadzących zajęcia stacjonarne.

- Cały weekend przygotowywane były informatyczne platformy aby rejestrowanie nauczycieli ruszyło od poniedziałku. W pierwszej grupie będzie mogło się zaszczepić 440 tys. nauczycieli - mówił szef MEiN.

Dodał, że ci pracujący stacjonarnie mogą zgłaszać chęć zaszczepienia dyrektorom placówek, którzy będą mogli zarejestrować nauczycieli oraz przekazać informację do ministerstwa i do szpitali węzłowych.

- Gdy szczepionka pojawi się w szpitalu węzłowym, informacja trafi do dyrektora, aby nauczyciele mogli stawić się w odpowiednim miejscu i czasie do zaszczepienia się. Oczywiście ci, którzy się na to zdecydują, bo szczepienie jest dobrowolne - zaznaczył minister.

Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze szczepionką firmy AstraZeneca będą szczepieni tylko nauczyciele do 60 lat. Starsi otrzymają szczepionkę w swojej grupie wiekowej.

- Szczepionka AstraZeneca nie została przetestowana przez producenta w grupie wiekowej powyżej 60. roku życia i dlatego nie może być stosowana dla seniorów, w tym również dla nauczycieli, którzy mają powyżej 60. roku życia. Na ogólną liczbę ok. 800 tys. nauczycieli, licząc razem z nauczycielami akademickimi, mówimy o grupie kilkudziesięciu tysięcy osób - powiedział minister.

Szef MEiN poinformował, że po zakończeniu szczepień nauczycieli pracujących stacjonarnie rozpoczną się szczepienia preparatem firmy AstraZeneca nauczycieli pracujących zdalnie, w tym również nauczycieli akademickich. Zaznaczył, że zaszczepienie się nauczycieli nie jest warunkiem powrotu innych klas do nauczania stacjonarnego, ponieważ zależy to m.in. od liczby zakażeń i zgonów w Polsce i za granicą oraz od rozwoju pandemii.

- Natomiast niewątpliwie zaszczepienie się wszystkich nauczycieli będzie powodowało, że decyzje o ewentualnym powrocie do trybu stacjonarnego będą łatwiejsze - wskazał minister.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum