Cypr. Protesty przeciw obostrzeniom. Doszło do ataku na stację telewizyjną

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP19 lipca 2021 10:40

W niedzielę (18 lipca) na Cyprze przed pałacem prezydenckim zebrało się tysiące demonstrantów. Niektórzy z nich zaatakowali także stację telewizyjną, w której krytykowano przeciwników szczepień.

Na Cyprze doszło do manifestacji przeciwko restrykcjom. Fot. Shutterstock
  • Tysiące demonstrantów sprzeciwiających restrykcjom na Cyprze, zebrało się w niedzielę (18 lipca) przed pałacem prezydenckim
  • Część manifestujących zaatakowało również lokalną stację telewizyjną Sigma TV
  • Stacja już wcześniej była celem protestów działaczy antyszczepionkowych

Cypr. Protesty przeciw obostrzeniom

"Tchórzliwy atak miał miejsce w niedzielę wieczorem przed naszą siedzibą" w Nikozji, poinformowała Sigma TV, dodając, że napastnicy rzucili petardy i uszkodzili telewizyjne samochody. Tysiące ludzi, w większości bez masek, zgromadziło się w pobliżu stacji, wymachując transparentami przeciwko szczepionkowym certyfikatom.

Potłuczone szkło zaśmiecało ziemię, a co najmniej cztery samochody z logo Sigmy zostały uszkodzone, w tym jeden doszczętnie spalony - informuje AFP.

Sigma TV poinformowała, że policja weszła do budynku, aby chronić pracowników. Na portalach społecznościowych jeden z jej prezenterów zamieścił wideo przedstawiające płonące samochody i zniszczone meble w holu budynku. "Wszyscy jesteśmy bezpieczni" - dodał.

Stacja, postrzegana jako zdecydowany krytyk ruchów antyszczepionkowych, była już wcześniej celem protestów przeciwko restrykcjom covidowym w kraju.

Niebezpieczna sytuacja na Cyprze

Cypr stoi w obliczu czwartej fali koronawirusa z powodu rozprzestrzeniania się wariantu Delta. Po raz pierwszy w południowej części podzielonej wyspy, liczącej mniej niż 900 000 mieszkańców, odnotowano w ubiegłym tygodniu ponad 1 000 przypadków Delty w ciągu jednego dnia.

W niedzielę zarejestrowano 858 nowych przypadków, w tym jeden zgon, co daje całkowitą liczbę 91 196 przypadków Covid-19, w tym 385 zgonów.

Od wtorku i co najmniej do 31 lipca certyfikat szczepień uzyskany trzy tygodnie po pierwszej dawce lub wyzdrowieniu z Covid lub test PCR lub test antygenowy trwający mniej niż 72 godziny będą obowiązkowe, aby wejść na każde spotkanie z udziałem powyżej 20 osób, na zewnątrz lub wewnątrz, z wyjątkiem plaż i aptek. Ma to zachęcić młodych ludzi do szczepień. Ponad 70 proc. populacji kwalifikującej się do szczepienia otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 60 proc. obie dawki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum